WEC: Toyota #8 z pole position do "6h of Bahrain"

• Dodał: Bartłomiej Woliński
  • Data publikacji: 29.10.2021, 22:00

W sesji kwalifikacyjnej do przedostatniej rundy WEC sezonu 2021 najlepsza okazała się Toyota #8 w składzie: Sébastien Buemi, Kazuki Nakajima i Brendon Hartley. Dobry występ zaliczyła ekipa Inter Europol Competition #34, z kolei pecha wraz z High Class Racing #20 miał Robert Kubica.

Po raz pierwszym w tym sezonie Toyota #8 pokonała w sesji kwalifikacyjnej swoich kolegów z hypercara #7. Brendon Hartley pokonał okrążenie toru Sakhir w czasie 1'47.049. Niespełna pół sekundy do zwycięzców czasówki stracił siostrzany prototyp Toyoty prowadzony przez Kamui Kobayashiego. Podium uzupełniła załoga Alpine Elf Matmut #36. Podczas pierwszej podwójnej rundy w Bahrajnie nie wystartowała załoga Scuderii Cameron Glickenhaus, która odpuściła sobie końcówkę sezonu 2021, aby skupić się na kolejnym roku startów w Długodystansowych Mistrzostwach Świata.

W klasie LMP2 z pole position wyruszy zespół Jota #28 (1'49.885), który o zaledwie 0.109 sek. pokonał ekipę United Autosports #22. Podium uzupełnił drugi prototyp Jota Team - #38. Dobre kwalifikacje zaliczyła polska ekipa Inter Europol Competition. Prototyp #34, prowadzony przez Jakuba Śmiechowskiego, Rengera van der Zande oraz Aleax Brundle, zakończył piątkową sesję kwalifikacyjną na piątym miejscu w swojej klasie. O tak dobrym wyniku nie może mówić High Class Racing #20. Zespół, w którego barwach Robert Kubica zakończy tegoroczny sezon WEC, zajął 13. miejsce w kwalifikacjach do sobotniego, 6-godzinnego wyścigu w Bahrajnie. Powodem tak słabego wyniku jest unieważniony czas okrążenia Roberta Kubicy, który reprezentował w czasówce duński zespół. Polak, po wykręceniu 7. rezultatu w klasie LMP2, został ukarany przez panel sędziowski za przekroczenie limitów toru.

W klasie LMGTE PRO dublet osiągnął zespół Porsche GT Team. #92 (1'56.144) w składzie: Kevin Estre oraz Neel Jani zakończyło kwalifikacje przed siostrzanym samochodem w składzie: Richard Lietz i Gianmaria Bruni. Podium uzupełnili Miguel Molina i Daniel Serra w Ferrari AF Corse #52. W grupie zespołów kategorii LMGTE AM najlepiej poradziła sobie ekipa Iron Lynx #60 (1'58.687). Na drugiej pozycji kwalifikacje ukończył Aston Martin Vantage #98, a czołową trójkę uzupełniło Porsche zespołu Team Project 1 #56.

Start sobotniego, 6-godzinnego wyścigu w Bahrajnie został zaplanowany na godzinę 10:00.