Gimnastyka artystyczna – MŚ: złote zbiorówki z Włoch i Rosji

• Dodał: Inga Świetlicka
  • Data publikacji: 31.10.2021, 14:05

Ostatnie złote medale w Kitakiusiu wywalczyły zbiorówki z Rosji i Włoch. Rosjanki triumfowały w finale z pięcioma piłkami, a Włoszki okazały się najlepsze w rywalizacji z obręczami i maczugami. Przed własną publicznością dwa brązowe krążki zdobyły gospodynie turnieju.

Na zakończenie mistrzostw świata rozegrano finały z poszczególnymi przyborami w układach zbiorowych. Walka o tytuły mistrzowskie, zgodnie z przewidywaniami, toczyła się pomiędzy ekipą rosyjską i włoską. Gimnastyczki z obu krajów podzieliły się tytułami.

Rosjanki w składzie: Anastazja Blizniuk, Polina Orłowa, Angelia Szkatowa, Alisa Tiszczenko i Maria Tołkaczewa zwyciężyły w finale z pięcioma piłkami, uzyskując notę 46.000. Włoszki (Martina Centofanti, Agnese Duranti, Alessia Maurelli, Daniela Mogurean, Martina Santandrea) za swój występ otrzymały ocenę 45.600. W drugim finale dnia sytuacja się odwróciła. Tym razem to „artystki” z Italii otrzymały od sędziów zdecydowanie najwyższą notę – 42.275, a Rosjanki popełniły błąd i drżały o miejsce na podium. Ostatecznie z oceną 40.950 za układ z obręczami i maczugami minimalnie wyprzedziły zbiorówki z Japonii i Chin.

Japonki zawiodły oczekiwania kibiców podczas igrzysk w Tokio, kiedy to miały liczyć się w walce o historyczny medal, a zajęły ostatnią, 8. lokatę w finale. W Kitakiusiu forma gospodyń była wyraźnie lepsza. Japonki w składzie: Rina Imaoka, Rinako Inaki, Rie Matsubara, Sayuri Sugimoto i Ayuka Suzuki otarły się o podium w wieloboju (zajęły 4. miejsce, nieznacznie przegrywając z Białorusinkami – przyp.red), a niedzielne finały ukończyły z dwoma brązowymi krążkami. Nie obyło się jednak bez nerwów i kontrowersji. Japonki nie uniknęły błędów, potknięcia widoczne były zwłaszcza w układzie z obręczami i maczugami. Wydawało się, że lepiej zaprezentowały się Chinki, jednak ostatecznie to gospodynie otrzymały ocenę o 0.050 pkt. wyższą od zawodniczek z Państwa Środka.