Pływanie - ME na krótkim basenie: Polki z brązem w sztafecie!
ILGAR JAFAROV

• Dodał: Kacper Tyczewski
  • Data publikacji: 02.11.2021, 17:51

Za nami pierwszy dzień mistrzostw Europy w pływaniu na krótkim basenie. Na rozpoczęcie rywalizacji w Kazaniu świetnie w sztafecie 4x50 metrów stylem dowolnym spisały się nasze reprezentantki, które zdobyły brązowy medal.

Podczas pierwszej sesji wieczornej mieliśmy okazję oglądać dwa polskie finały, oba w sztafetach. Najpierw Katarzyna Wasick, Kornelia Fiedkiewicz, Dominika Sztandera oraz Alicja Tchórz walczyły o medale w sztafecie 4x50 metrów stylem dowolnym. Na pierwszej zmianie świetnie spisała się Wasick, która dopłynęła na drugiej lokacie. Następnie Kornelia Fiedkiewicz i Dominika Sztandera także dobrze popłynęły, kończąc swoje zmiany na trzeciej lokacie. Alicja Tchórz, która kończyła naszą sztafetę utrzymała trzecie miejsce i Polki tym samym mogły cieszyć się z brązowego medalu. Ponadto z czasem 1:35,94 sekundy poprawiły rekord Polski. Złoty medal wywalczyły Rosjanki, a srebrny Holenderki.

Na tym samym dystansie rywalizowali także mężczyźni wśród, których znaleźli się nasi reprezentanci. Polacy nieźle się zaprezentowali i ostatecznie Paweł Juraszek, Jakub Majerski, Ksawery Masiuk i Mateusz Chowaniec zajęli czwarte miejsce. Jednak na podium nasza kadra nie miała szans, ponieważ do trzecich Rosjan straciła blisko trzy sekundy. Jako pierwsi do mety dopłynęli Holendrzy przed Włochami, pokonując ich tylko o 0,03 sekundy.

Katarzyna Wasick przed finałem sztafety świetne poradziła sobie w półfinale na 50 metrów stylem dowolnym. Srebrna medalistka na tym dystansie na długim basenie wygrała swój wyścig z czasem 23,42 sekundy. Nie był to jednak najlepszy wynik półfinałów, ponieważ w drugim biegu lepiej poradziła sobie Sarah Sjoestroem, która od Wasick była szybsza o 0,05 sekundy. Niestety do finału nie awansowała Kornelia Fiedkiewicz. Nasza reprezentantka z rezultatem 24,48 sekundy zajęła siódme miejsce w swoim półfinale i czternaste ogółem. Awans do finału oprócz Wasick wywalczył też Jakub Majerski, który startował na 100 metrów stylem motylkowym. Majerski w swoim półfinale bardzo dobrze się spisał i z nowym rekordem życiowym, wynoszącym 49,73 sekundy zajął drugą lokatę i trzecią spośród wszystkich zawodników.

W półfinale na 50 metrów stylem grzbietowym wziął udział Kwawery Masiuk, ale niestety naszemu reprezentantowi nie udało się awansować dalej. Jego wynik, 23,89 sekundy był 14. rezultatem półfinałów. Świetnie zaprezentował się Kliment Kolesnikow, który czasem 22,57 sekundy poprawił swój rekord mistrzostw Europy. Półfinału nie przebrnęła także Dominika Sztandera na 100 metrów stylem klasycznym. Polka z wynikiem 1:05,34 sekundy była dziesiąta.

Dziś odbyły się także dwa finały bez naszych reprezentantów. Na 400 metrów stylem zmiennym walka o pierwsze miejsce trwała do ostatnich metrów. Ostatecznie złoto powędrowało do Victorii Zeynep Gunes, która tylko o 0,02 sekundy wyprzedziła Anję Crevan i Sarę Francheschi. Natomiast w finale na 400 metrów stylem dowolnym mężczyzn najwyższy stopień podium wywalczył Luc Kroon, pozostałe medale wywalczyli reprezentanci Włoch - Matteo Ciampi i Marco De Tullio.