Pływanie - ME na krótkim basenie: bardzo dobre eliminacje w wykonaniu Polaków

• Dodał: Liwia Waszkowiak
  • Data publikacji: 06.11.2021, 10:00

Rozpoczął się kolejny, przedostatni dzień Mistrzostw Europy na krótkim basenie w Kazaniu. Był to całkiem niezły poranek w wykonaniu naszych rodaków, którzy wywalczyli awanse do finałów.

O wczesnym poranku jako pierwsi w basenie rywalizowali ze sobą panowie na 50 metrów stylem klasycznym. Wśród wszystkich zawodników w ostatnim z biegów eliminacyjnych oglądać mogliśmy młodego Bartosza Skórę, który dopłynął z czasem 27,45. Nie wystarczyło to, by móc cieszyć się z awansu.

Kolejne były panie, które powalczyły o awans na 200 metrów stylem dowolnym. Reprezentująca biało-czerwone barwy, zaledwie 16-letnia Laura Bernat, ukończyła swój wyścig z czasem 2:03,76. Uplasowała się tym samym na 39. miejscu w klasyfikacji, ale miejsca w finale nie udało się jej wywalczyć.

Na 200 metrów stylem grzbietowym miejsce w finale wywalczyło dwóch Polaków: Radosław Kawęcki oraz Ksawery Masiuk. Duża różnica wieku nie przysporzyła problemów reprezentantom Polski, dzięki czemu obaj z dobrymi czasami (Radosław – 1:52,70, Ksawery – 1:53,75) zapewnili sobie występ w walce o medal. Dobrze popłynął też Jakub Skierka, który ukończył swój wyścig z czasem 1:53,96, który w teorii również dałby mu możliwość walki o medale, zasady są jednak nieugięte i tylko dwóch najszybszych reprezentantów mogło wywalczyć takowe miejsce. Czwarty z Polaków, Michał Chmielewski był najwolniejszy, a czas 1:58,51 zapewnił mu 19. miejsce.

W eliminacjach na 50 metrów stylem klasycznym o kwalifikacje walczyły dwie Polki – Dominika Sztandera oraz Karolina Piechowicz. To właśnie Dominika z czasem 30,43 zapewniła sobie możliwość walki o medale, choć zadanie to nie będzie proste. Karolina Piechowicz natomiast zajęła 28. miejsce z czasem 31,29.

Na ponad 50 startujących na 100 metrów stylem dowolnym oglądać mogliśmy jednego Polaka, a był nim Mateusz Chowaniec. Swoje miejsce w finale wywalczył ostatnim premiowanym awansem czasem 48,13.

Następnie o finał walczyli panowie na 100 metrów stylem zmiennym. Tutaj nie dane było nam zobaczyć biało-czerwonych, a najszybszy był Grek (52,10). Podobnie jeśli chodzi  o 50 metrów motylkiem kobiet – tutaj również Polki nie startowały, a najszybsza była, bez zaskoczenia, Sarah Sjoestroem, której dopłynięcie z czasem 25,14 specjalnie nie zmęczyło.

Kapitalnie natomiast spisała się sztafeta mieszana w składzie: Paweł Juraszek, Jakub Majerski, Alicja Tchórz i Katarzyna Wasick. W swoim biegu eliminacyjnym ze sporą przewagą poradzili sobie z konkurencją, kończąc wyścig z najlepszym czasem spośród pozostałych reprezentacji. Niewiele szybsi byli tylko Rosjanie, którzy drugi wyścig eliminacyjny ukończyli z czasem 1:30,22. Zapowiada się zatem bardzo zacięta rywalizacja w walce o złoty krążek.

Ostatnimi tego poranka zmaganiami były te na 800 metrów stylem dowolnym panów. Tutaj biało-czerwone barwy reprezentował Krzysztof Chmielewski, któremu nie udało się wywalczyć awansu do finału. Jego czas 7:48,36 był 13. rezultatem kwalifikacji.