Ligue 1: kolejne zwycięstwo PSG

• Dodał: Rafał Kozieł
  • Data publikacji: 06.11.2021, 22:57

W sobotni wieczór 11. ligowe zwycięstwo zanotowała drużyna PSG. Wicemistrzowie Francji pokonali na wyjeździe w meczu 13. kolejki Ligue 1 Bordaux 3:2. Bohaterem paryżan został zdobywca dwóch bramek – Neymar.

Jednym z dwóch sobotnich spotkań w lidze francuskiej było starcie „Żyrondystów” z ubiegłorocznym wicemistrzem. Podopieczni Mauricio Pocettino pewnie prowadzą w ligowej tabeli, jednak w środę zaliczyli wpadkę w Lidze Mistrzów, remisując na wyjeździe z Lipskiem. Gospodarze z kolei znajdują się w dolnej części ligowych rozgrywek, mając stosunkowo niewielką przewagę nad strefą spadkową. Pomimo dość długiej listy nieobecnych (m. in. Lionel Messi czy Marco Veratti) to piłkarze ze stolicy byli zdecydowanym faworytem.

Od pierwszego gwizdka sędziego na Malmut Atlantique można było zaobserwować bardzo otwarte spotkanie. W jego początkowym fragmencie dość niespodziewanie to gospodarze zepchnęli piłkarzy PSG do defensywy i zaatakowali faworyta wysokim pressingiem. Po nerwowym początku zawodnicy z Paryża przejęli inicjatywę i kontrolę wydarzeń na boisku, czego efektem było wyjście na prowadzenie w 26. minucie. Piłkę na połowie przeciwnika przejął Kylian Mbappe i dobrym podaniem obsłużył Neymara. Brazylijczyk oddał strzał po długim rogu bramki Benoita Costila, wyprowadzając swój zespół na prowadzenie. Pomimo utraty prowadzenia gracze Bordeaux nie poddawali się i próbowali odgryźć się rywalom, za co zostali skarceni tuż przed przerwą. Wówczas piłkarze Mauricio Pocettino popisali się kapitalną zespołową akcją, Mbappe świetnie odegrał do Neymara, a ten zdobył swojego drugiego gola. Obie zdobyte bramki zawodnik zespołu z Paryża zadedykował swojej przyjaciółce, Marili Mendonce, która w piątek zginęła w katastrofie lotniczej.

Druga połowa mogła rozpocząć się od trzeciego trafienia paryżan, jednak strzał Mbappe został zablokowany przez Laurenta Kościelnego. Pomimo pojedynczych zrywów (np. zablokowany strzał Albertha Elisa) zespołu Bordeaux to goście zdobyli trzecią bramkę. Kapitalnym prostopadłym popisał się Ander Herrera, wypuszczając aż trzech swoich kolegów do sytuacji sam na sam z Costilą. Wychodzący z piłką Georginio Wijnaldum wyłożył piłkę Mbappe, któremu wystarczyło dołożyć nogę, podwyższając prowadzenie. Mając bardzo korzystny wynik piłkarze PSG nie forsowali tempa i nie szukali na siłę kolejnych bramek. Kibice gospodarzy z kolei zagrzewali do walki podopiecznych Vladimira Petkovicia, a ci odwdzięczyli się fanom zdobyciem bramki na niecały kwadrans przed końcem. Kapitalną asystą popisał się Yacine Adli, zagrywając piłkę zewnętrzną częścią stopy wzdłuż pola karnego. Tam obrońcę gości uprzedził Alberth Elis, zdobywając bramkę. Chwilę później świetną interwencją popisał się Navas, tym razem po strzale Oudina. W końcowych minutach Bordaux zdobyło drugą bramkę autorstwa M’Baye Nianga, mimo to nie dało to gospodarzem nawet remisu. Tym samym gracze aktualnego wicemistrza Francji notują 11. zwycięstwo w bieżącej kampanii, wyprzedzając drugie Lens o dziesięć „oczek”. Gospodarze po porażce  pozostają na 16. Lokacie, jednak na skutek wyników pozostałych meczów tej kolejki mogą osunąć się na miejsce barażowe o pozostanie w Ligue 1.

Bordeaux – PSG 2:3 (0:2)

Bramki: 79’ Elis, 90+2’ Niang - 26’, 43’ Neymar, 63’ Mbappe

Bordeaux: Costil – Pembele (46’ Mensah), Kwateng, Kościelny, Gregersen, Mangas (68’ Niang) – Onana (86’ Fransergio), Otavio (68’ Oudin), Adli – Dilrosun (79’ Briand), Elis

PSG: Navas – Hakimi, Kehrer, Marquinhos, Bernat (64’ Mendes) – Dina (75’ Danilo), Herrera, Wijnaldum – Draxler (75’ Gueye) , Mbappe (87’ Icardi), Neymar

Żółte kartki: Pembele, Niang - Mbappe

Sędzia: Ruddy Buquet