Podsumowanie lig: zwycięstwa i porażki drużyn polskich koszykarzy

• Data publikacji: 08.11.2021, 09:30

W pierwszym tygodniu listopada rozegrano kolejne mecze w europejskich ligach koszykarskich. Polacy grali w Hiszpanii, Niemczech, Włoszech, Francji oraz ligach VTB i Adriatyckiej.

Liga hiszpańska

Za nami 9. kolejka Ligi ACB. Po czwarte zwycięstwo w sezonie sięgnął Casademont Saragossa. Zespół Adama Waczyńskiego dość pewnie wygrał 82:72 z Coosurem Real Betis, który znajduje się w strefie spadkowej. Polak grał przez ponad 18 minut i zdobył 8 punktów (1/3 za 2 i 2/2 za 3), miał także dwie zbiórki. Dla gości 23 punkty rzucił Vitto Brown. Casademont w tabeli jest 11., a Real Betis zamyka tabelę z bilansem 2-7, czyli takim jak Fuenlabrada i Bilbao.

Trzecią porażkę w sezonie poniosła Gran Canaria. Ekipa AJ Slaughtera przegrała na wyjeździe z Rio Breogan. W trzeciej kwarcie goście wygrywali 52:41, ale potem stracili 13 punktów z rzędu. W ostatniej części spotkania beniaminek kontynuował dominację i wygrał 76:66. Aż pięć trójek dla Rio Breogan trafił Tyler Kalinoski, który łącznie rzucił 23 oczka. Slaughter w niecałe 21 minut zdobył 7 punktów. Porażka Gran Canarii sprawiła, że bilansem (6-3) zrównały się z nią UCAM Murcia i Lenovo Teneryfa. Te trzy ekipy zajmują miejsca od trzeciego do piątego. Prowadzi Barcelona z kompletem wygranych przed Realem Madryt.

Liga niemiecka

Niespodziankę sprawił Oliver Wurzburg w zaległym meczu drugiej kolejki. Zespół Tomasza Gielo wygrał 90:70 z Bayernem Monachium, po świetnej drugiej połowie. Polski koszykarz w 16 minut rzucił 4 punkty. Kilka dni później w ramach siódmej serii gier ekipa z Wurzburga uległa 79:87 Telekomowi Bonn. Gielo za to zdobył 10 oczek więcej. Po jednym meczu pauzowania z powodu choroby do gry wrócił Jakub Garbacz. Skrzydłowy Syntainics Mitteldeutscher rzucił 16 punktów (4 trójki) w przegranym 72:92 spotkaniu z Albą Berlin. Nadal nie gra kontuzjowany Michał Michalak (EWE Oldenburg).

Oliver Wurzburg - Bayern Monachium 90:70
Telekom Bonn - Oliver Wurzburg 87:79
Alba Berlin - Syntainics Mitteldeutscher 92:72

Liga włoska

Nutribullet Treviso przegrało w Bolonii z Fortitudo, czyli drużyną byłego zawodnika Zastalu Zielona Góra, Geoffreya Grosselle'a, który aspiruje do gry w reprezentacji Polski. Mecz świetnie zaczęli gospodarze, którzy prowadzili 22:7. Później Treviso zmniejszyło różnicę do jednego posiadania, ale po słabej końcówce przegrało 70:83. Michał Sokołowski zdobył 5 punktów.

Fortitudo Bologna - Nutribullet Treviso 83:70

Liga francuska

Gravelines-Dunkierka pewnie pokonała 101:58 Le Portel. Dla gospodarzy Dominik Olejniczak zdobył 4 punkty, a dla gości Mateusz Wojciechowski - jeden. Zespół z Dunkierki w tabeli jest piąty. Porażki poniosły euroligowe drużyny - LDLC Asvel Villeurbanne z Paryżem, a AS Monako z JL Bourg.

Gravelines-Dunkierka - Le Portel 101:58

Liga VTB

Już dzisiaj Zenit St. Petersburg zmierzy się z Zastalem Zielona Góra. W poprzednim meczu zdecydowanie pokonał 79:56 Jenisej Krasnodar. Mateusz Ponitka rzucił cztery punkty. Również w poprzedni poniedziałek, Parma Perm przegrała 66:73 z Unicsem Kazań. Marcel Ponitka zdobył siedem punktów. CSKA Moskwa sensacyjnie przegrało z Kalev/Cramo, a kilka dni później w ligowym hicie uległo Unicsowi. Mistrzowie kraju ponieśli piątą porażkę z rzędu (licząc Euroligę), mimo powrotu Tornike Shengelii i Nikoli Milutinowa.

Jenisej - Zenit 56:79
Parma Perm - Unics Kazań 66:73

Liga ABA

Mega Basket Belgrad rozegrał dwa mecze z drużynami grającymi w europejskich pucharach. Najpierw przegrał 67:81 z Crveną Zvezdą Belgrad. Aleksander Balcerowski był najlepszym zawodnikiem spotkania, zdobywając 19 punktów. W niedzielę ekipa Polaka niespodziewanie wygrała 87:81 z Buducnostią Podgorica. Tym razem Balcerowski rzucił tylko dwa punkty.