Kolarstwo torowe - MEJ i U23: Sibiak z brązowym medalem

• Data publikacji: 23.08.2018, 21:10

Nikola Sibiak zdobyła kolejny medal dla Polski na torowych mistrzostwach Europy juniorów i młodzieżowców w Aigle. Polka wywalczyła brązowy medal w sprincie indywidualnym juniorek. To już ósmy medal dla naszego kraju na tych zmaganiach.

Dzisiaj rozegrano decydującą fazę sprintu juniorek. Nikola Sibiak w półfinale zmierzyła się z Janą Tyszenko. Rosjanka wygrała z Polką 2:0. W rywalizacji o brązowy medal polska sprinterka zmierzyła się z Lusią Steele. Polka dwukrotnie wygrała z Brytyjką i wywalczyła brązowy medal, podobnie jak na mistrzostwach świata rozgrywanych na tym samym torze. W finale pogromczyni Sibiak, Tyszenko wygrała 2:0 z Ksenią Andriejewą. Nikola Seremak odpadła w ćwierćfinale i zajęła szóste miejsce.

Blisko zdobycia medalu był Michał Gałka w wyścigu indywidualnym na dochodzenie na 3 kilometry juniorów. Reprezentant Polski z czwartym czasem awansował do wyścigu o brązowy medal. W biegu o trzecią pozycję Polak uzyskał czas 3:19,681 i o niecałe 3 sekundy przegrał z Rosjaninem Nikitą Berseniewem. W wyścigu o złoty medal Włoch Samuele Manfredi pokonał Greka Panagiotisa Karatsiwisa. Wiktor Richter zajął w kwalifikacjach 9. miejsce. Do finałów w tej samej konkurencji nie awansowały juniorki. Wiktoria Polak zajęła 7. miejsce, a Julia Kowalska była 10. Złoty medal zdobyła Vittoria Guazzini.

Michał Lewandowski zajął 5. miejsce w wyścigu na kilometr ze startu zatrzymanego młodzieżowców. Polski kolarz uzyskał wynik 1:02,964. Drugi z Polaków, Łukasz Kowal uplasował się na 12. pozycji z czasem 1:04,804. Triumfował Rosjanin Aleksandr Wasiukno, który osiągnął czas 1:01,093. Na podium stanęli również Niemiec Marc Jurczyk (1:01,175) i Belg Ayrton de Pauw (1:01,909).

Na piątej pozycji uplasowała się drużyna młodzieżowców w składzie Damian Sławek, Adrian Kaiser, Bartosz Rudyk i Dawid Czubak. W pierwszej rundzie Polacy wygrali z Hiszpanami, ale czas nie wystarczył na to, żeby awansować do strefy medalowej. W finale łatwe zadanie mieli Brytyjczycy, gdyż ich rywale ze Szwajcarii nie ukończyli wyścigu. Brązowy medal zdobyli Rosjanie, którzy dogonili Włochów. Również piąte miejsce zajęła drużyna kobiet. Monika Graczewska, Nikola Różyńska, Wiktoria Pikulik i Karolina Lipiejko w pierwszej rundzie wygrały z Ukrainkami. Po złoto sięgnęły Włoszki.

W ćwierćfinale sprintu juniorów doszło do starcia dwóch Polaków. Cezary Łączkowski pokonał 2:0 Mateusza Sztraucha. W półfinale świeżo upieczony mistrz świata zmierzy się z Rosjaninem Iwanem Gładyszewem. W sprincie tyle, że w 1/8 finału w kategorii do lat 23, zmierzyły się ze sobą Aleksandra Tołomanow i Marlena Karwacka. Tołomanow awansowała, a następnie w 1/4 finału przegrała 0:2 z Litwinką Migle Marozaite.