Łyżwiarstwo szybkie - PŚ: bardzo dobre otwarcie sezonu przez Biało-Czerwonych

• Dodał: Kinga Filipek
  • Data publikacji: 12.11.2021, 21:15

Sezon olimpijski w łyżwiarstwie szybkim rozpoczął rozgrywany w Tomaszowie Mazowieckim Puchar Świata. Pierwszego dnia zawodów Biało-Czerwoni pokazali się z bardzo dobrej strony, szczególnie na dystansie 500 metrów, gdzie zarówno Andżelika Wójcik, jak i Piotr Michalski zwyciężyli swoje biegi w dywizji B. Bardzo dobry start odnotowała również Kaja Ziomek, która ze świetnym wynikiem 38,090 s zajęła piątą lokatę w grupie A.

Rywalizację panczenistów rozpoczęły biegi grupy B na dystansie 500 metrów. Zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn swój popis dali tutaj Polacy. Andżelika Wójcik fenomenalnie otworzyła zawody, wygrywając tę konkurencję z wynikiem 38,260 s. Świetną formę pokazali również panowie, gdzie z czasem 34,746 s triumfował Piotr Michalski. Tuż za nim swój bieg ukończył Damian Żurek, dla którego rezultat 35,166 s jest nowym rekordem życiowym. Na najkrótszym dystansie mogliśmy oglądać jeszcze Marka Kanię, który ukończył zawody na szóstej pozycji oraz Sebastiana Kłosińskiego (21. miejsce) i Gawła Oficjalskiego (28. miejsce). Zarówno Wójcik, jak i Michalski i Żurek dzięki bardzo dobrym występom awansowali do dywizji A. W piątek właśnie w tej grupie mogliśmy oglądać kolejną z naszych reprezentantek i mistrzynię Polski na dystansie 500 metrów - Kaję Ziomek. Zawodniczka MKS-u Cuprum Lubin potwierdziła swoją wysoką formę z krajowych rozgrywek i ze świetnym wynikiem 38,09 s zakończyła zawody na piątym miejscu. Polka do podium straciła zaledwie 0,02 s, a do zwyciężczyni Erin Jackson 0,48 s. U panów na najkrótszym dystansie w grupie A najszybszy okazał się Chińczyk Tingyu Gao, który zwyciężył z czasem 24,365 s.

Na dłuższych dystansach reprezentantom Polski nie poszło już tak dobrze. W wyścigu na 3000 metrów dywizji B wystąpiła Magdalena Czyszczoń, która z wynikiem 4:19,102 zajęła 19. lokatę. Najlepsza w tej grupie była reprezentantka Japonii - Misaki Oshigiri, natomiast w dywizji A bezkonkurencyjna okazała się Holenderka Irene Schouten, która wynikiem 4:04,009 s ustanowiła nowy rekord toru. W rywalizacji panów na dystansie 5000 metrów Polaków również mogliśmy oglądać tylko w grupie B. Nasi zawodnicy niestety nie zachwycili i wszyscy - Szymon Pałka, Mateusz Owczarek, Dawid Burzykowski uplasowali się w czwartej dziesiątce, zajmując kolejno 35., 36. i 40. pozycje, a Artur Janicki został zdyskwalifikowany. Pewne zwycięstwo w grupie A na 5 km odnotował Szwed Nils van der Poel, który pobił rekord toru rezultatem 6:15,562.

To dopiero początek zmagań panczenistów w Tomaszowie Mazowieckim. Już w sobotę czeka nas między innymi druga tura rywalizacji kobiet na 500 metrów, gdzie ponownie powalczą Kaja Ziomek i Andżelika Wójcik. Oprócz tego rozegrane zostaną również biegi na dystansach 1000 i 1500 metrów oraz starty masowe. Trzymajmy kciuki za naszych reprezentantów, gdyż to właśnie zawody Pucharu Świata są również kwalifikacjami olimpijskimi.

Kinga Filipek

Amatorka biegania i pisania, studentka zarządzania w sporcie. Na portalu najczęściej znajdziecie mnie w działach siatkówki, skoków narciarskich, lekkoatletyki i łyżwiarstwa.