Piłka nożna - el. MŚ: Polska wygrywa z Andorą i zapewnia sobie udział w barażach!
Светлана Бекетова/soccer.ru

• Dodał: Paweł Ukleja
  • Data publikacji: 12.11.2021, 22:39

Reprezentacja Polski pokonała w wyjazdowym spotkaniu eliminacji do Mistrzostw Świata reprezentację Andory 1:4. Bramki dla Biało-Czerwonych zdobywali: Robert Lewandowski, Arkadiusz Milik i Kamil Jóźwiak. Honorowym trafieniem dla gospodarzy popisał się Marc Vales. Dzięki temu zwycięstwu i porażce Albanii podopieczni Paulo Sousy zapewnili sobie udział w barażach.

Spotkanie rozpoczęło się w mocno niestandardowy sposób. Napastnik reprezentacji Andory - Ricard Fernandez - już w 15. sekundzie meczu obejrzał czerwoną kartkę za uderzenie Kamila Glika łokciem w szczękę. Jest to najszybciej pokazana czerwona kartka w historii międzynarodowych pojedynków. Uskrzydleni niespodziewanym otwarciem Polacy ruszyli do zdecydowanego ataku. Ten szybko przełożył się na gola. W 5. minucie Robert Lewandowski otrzymał celne podanie tuż pod bramkę od Kamila Jóźwiaka i uderzeniem w lewy dolny róg wyprowadził Biało-Czerwonych na prowadzenie. W następnych minutach podopieczni Paulo Sousy zgodnie z przewidywaniami w pełni przejęli kontrolę nad grą i spokojnie próbowali skonstruować atak. W 11. minucie świetnym dośrodkowaniem z lewej strony boiska popisał się Przemysław Frankowski, a jedyne co musiał zrobić Kamil Jóźwiak to tylko dołożyć nogę. Nie minął jeszcze kwadrans, a na Estadi Nacional w Andorze reprezentacja Polski była już na dwubramowym prowadzeniu. Po tym golu mecz zdecydowanie zwolnił. Polacy utrzymywali się przy piłce, przesuwali się pod bramkę Andory, ale nie spieszyli się z oddawaniem strzałów. Przez następne pół godziny oglądaliśmy mało emocjonujący fragment spotkania, w którym to zamiast pięknych akcji zobaczyliśmy aż cztery żółte kartki - trzy dla graczy gospodarzy i jedną dla Mateusza Klicha. Nudę wynagrodziła intensywna końcówka pierwszej połowy. W 45. minucie rzut wolny w okolicach bramki strzeżonej przez Wojciecha Szczęsnego wywalczyli Andorczycy. Do dośrodkowania złożył się Joan Cervos, szybująca piłka musnęła głowę Marca Valesa i znalazła się w siatce. Tym samym gospodarze zdobyli swoją ósmą bramkę w eliminacjach. Gol ten rozbudził podopiecznych Paulo Sousy. Niespełna dwie minuty później Robert Lewandowski dograł piłkę do Arkadiusza Milika, a ten strzałem zdobył trzeciego gola dla Polski. Po tym trafieniu sędzia Beaton zakończył pierwszą połowę.

Obraz gry po przerwie niewiele różnił się od pierwszych 45 minut - Polacy kontrolowali przebieg spotkania i starali się budować atak. Niedługo po wznowieniu gry dośrodkowanie Piotra Zielińskiego z rzutu wolnego trafiło na głowę Arkadiusza Milika, ale strzał minął bramkę strzeżoną przez Ikera Alvareza. Chwilę później uderzenia z dystansu próbował Robert Lewandowski, ale z podobnym skutkiem. Biało-Czerwoni nadal naciskali i tworzyli sobie kolejne sytuacje. W 56. minucie "sam na sam" z golkiperem Andory wyszedł Arkadiusz Milik i umieścił piłkę w siatce, ale sędzia liniowy zasygnalizował pozycję spaloną. Arbiter główny podtrzymał tę decyzję po analizie VAR. Trener Sousa zdecydował się na potrójną zmianę. Szansę debiutu otrzymał Matty Cash, który pojawił się na boisku zmieniając Przemysława Frankowskiego. Oprócz niego na plac gry oddelegowani zostali: Krzysztof Piątek oraz Karol Linetty. W 73. minucie w końcu doczekaliśmy się zmiany wyniku. Z rzutu rożnego dośrodkowywał Piotr Zieliński, piłka trafiła wprost na głowę Roberta Lewandowskiego, który bez problemów umieścił ją w siatce podwyższając na 1:4. W ostatnim kwadransie Polacy wciąż naciskali, jednak dało się wyczuć pewne rozluźnienie. Z każdą minutą gra Biało-Czerwonych coraz mocniej skupiała się na utrzymaniu rezultatu. Żadna bramka już w tym meczu nie padła. Dzięki zwycięstwu z Andorą i porażce Albanii z Anglią Polska zapewniła sobie udział w barażach.

Andora - Polska 1:4 (1:3)

Bramki: 45' Vales5' 73' Lewandowski, 11' Jóźwiak, 45+2 Milik

Andora: Alvarez - Cervos, Jimenez, Vales (65' Garcia), Llovera, San Nicolas (83' De Pablos Sola) - Jordi Alaez (84' Garcia), Pujol (61' Rosas Ubach), Vieira, Clemente (65' Martinez) - Fernandez

Polska: Szczęsny - Rybus, Glik, Bereszyński - Frankowski (63' Cash), Klich (64' Piątek), Krychowiak (63' Linetty), Jóźwiak - Zieliński (86' Szymański) - Milik (77' Świderski), Lewandowski

Żółte kartki: 22' Pujol, 37' Jordi Alaez, 40' Vieira - 22' Klich, 60' Krychowiak

Czerwone kartki: 1' Fernandez

Sędzia: John Beaton (Szkocja)