Biegi narciarskie: Polki w top 20 na dystansie klasykiem
Tomi Mäkipää/Loru Creative

• Dodał: Inga Świetlicka
  • Data publikacji: 13.11.2021, 10:40

Niezły występ Izabeli Marcisz i Moniki Skinder w biegu na 10 km stylem klasycznym w Muonio. Obie nasze reprezentantki ukończyły rywalizację na miejscach w najlepszej 20-stce. Zwyciężyła Natalia Niepriajewa przed Tatianą Soriną i Victorią Carl. W gronie mężczyzn najlepszy był Iivo Niskanen.

Drugi dzień zmagań w Muonio to dystanse indywidualne techniką klasyczną. W rywalizacji kobiet na 10 km wzięło udział 56 zawodniczek. Na starcie nie zabrakło biegaczek ze ścisłej światowej czołówki – w Finlandii pojawiła się niemal cała pierwsza reprezentacja Rosji i Niemiec.

Bieg od początku przebiegał pod dyktando Natalii Niepriajewej, która już na półmetku zmagań wypracowała sobie nad resztą stawki kilkanaście sekund przewagi. Rosjanka kontrolowała sytuację i nie oddała prowadzenia do końca rywalizacji, triumfując z czasem 28:33.5. Zacięta walka toczyła się o dwa pozostałe miejsca na podium. Szansę na czołowe lokaty miały: Tatiana Sorina, Kerttu Niskanen, Victoria Carl i Katharina Hennig. Ostatecznie drugie miejsce przypadło Sorinie (+13.2), a Victoria Carl okazała się o ułamki sekundy szybsza (+18.0) od Kathariny Hennig (+18.8). Kerttu Niskanen osłabła w drugiej części dystansu i zmagania ukończyła na 4. pozycji, ze stratą ponad pół minuty do Niepriajewej. Kolejne zawodniczki miały do liderki już ponad minutę straty. W czołowej 10-tce zmieściły się: Silje Theodorsen, Jana Kirpiczenko, Anastazja Rygalina, Laura Gimmler i Alina Iksanowa.

Przyzwoity występ mają za sobą reprezentantki Polski. Izabela Marcisz zajęła 16. miejsce, ze stratą minuty i 37 sekund do zwyciężczyni. Monika Skinder została sklasyfikowana trzy lokaty niżej, a jej strata do Niepriajewej wyniosła dwie minuty. W biegu wystąpiła również 17-letnia Daria Szkurat. Młoda Polka z czasem 33.27.2 zajęła 46. pozycję, ze stratą blisko 5 minut do liderki. W gronie juniorek wynik Darii dałby jej 7. miejsce w gronie 13. startujących. Najszybszą biegaczką w tej kategorii wiekowej w Muonio była Norweżka Ingeborg Hansen, sklasyfikowana na 32. miejscu (32.04.6).

Bieg mężczyzn na 15 km stylem klasycznym pewnie wygrał faworyt gospodarzy – Iivo Niskanen. Dwukrotny mistrz olimpijski prowadził przez cały bieg i triumfował z czasem 37:30.1. Bardzo dobrym finiszem popisał się Aleksiej Czerwotkin. Rosjanin dobrze rozłożył tempo i przyspieszał z każdym kilometrem. Ostatecznie na mecie uzyskał czas słabszy od Niskanena jedynie o pięć sekund. Na najniższym stopniu podium uplasował się kolejny z reprezentantów Rosji, Iwan Jakimuszkin (+26.3). Dalsze lokaty dla Erika Valnesa, Mattisa Stenshagena, Siergieja Ustiugowa, Ilji Siemikowa i Torgeira Sulena Hovlanda. Na miejscach od 9. do 14. bieg ukończyło kolejnych sześciu reprezentantów Rosji.