Liga Europejska EHF: efektowne zwycięstwo Zagłębia, niewykorzystana szansa lublinianek
fotoandrus.pl

• Dodał: Przemysław Flis
  • Data publikacji: 13.11.2021, 21:05

Ze zmiennym szczęściem rywalizację w 3. rundzie eliminacji Ligi Europejskiej EHF rozpoczęły reprezentantki PGNiG Superligi kobiet. W znakomitych nastrojach z Rosji wrócą szczypiornistki MKS-u Zagłębie Lubin. Mistrzynie Polski odniosły pewne zwycięstwo nad HC Zvezdą Zvenigorod, triumfując 35:26. Znacznie gorzej poszło zawodniczkom MKS-u FunFloor Perła Lublin. Pomimo dobrej pierwszej połowy podopieczne Moniki Marzec uległy w Zagrzebiu tamtejszej Lokomotivie 21:25.

Jako pierwsze do walki stanęły zawodniczki MKS-u Zagłębie Lubin. Starcie z HC Zvezdą Zvenigorod rozpoczęło się bardzo dobrze dla szczypiornistek Zagłębia. Podopieczne Bożeny Karkut szybko przejęły inicjatywę i w 7. minucie po skutecznym rzucie Adrianny Górnej prowadziły 4:1. W kolejnych akcjach mistrzynie Polski popełniły kilka prostych błędów, co pozwoliło gospodyniom na zmniejszenie różnicy do jednej bramki (5:4). Rosyjska ekipa poszła za ciosem i w 17. minucie wskutek trafienia Albiny Murzaliewej na tablicy wyników widniał rezultat 7:7. Później "Miedziowe" zbudowały dwubramkową przewagę (10:8), jednak miejscowe ponownie odrobiły straty, a pierwsza połowa zakończyła się remisem 13:13.

O losach spotkania zadecydował początek drugiej połowy. Zawodniczki prowadzone przez Bożenę Karkut zaprezentowały w tym fragmencie niezwykle skuteczną grę i szybko odskoczyły przeciwniczkom. W 35. minucie po celnym rzucie Patrycji Nogi lubinianki prowadziły 19:14. Mistrzynie Polski bardzo konsekwentnie utrzymywały kilkubramkową różnicę, pewnie zmierzając w kierunku zwycięstwa. Od stanu 29:25 reprezentantki Dolnego Śląska zanotowały kapitalną serię, po której ich przewaga wzrosła do dziesięciu trafień (35:25). Ostatecznie "Miedziowe" wygrały 35:26 i żeby awansować do fazy grupowej Ligi Europejskiej EHF muszą postawić kropkę nad "i" w rewanżowym starciu przed własną publicznością, które odbędzie się 21 listopada o godzinie 17:30.

HC Zvezda Zvenigorod - MKS Zagłębie Lubin 26:35 (13:13)

HC Zvezda Zvenigorod: Tichanowa, Kirikias, Dolgikh - Nikołajewa 6, Nikitina 5, Murzaliewa 5, Antonowa 3, Egorowa 3, Tserkowniuk 2, Triobczuk 1, Czernowa 1, Osipowa, Dworcewaja, Sinelnikowa, Sobina, Wertuszkowa.

MKS Zagłębie Lubin: Wąż, Maliczkiewicz - Jakubowska 10, Machado Matielli 5, Milojević 5, Górna 5, Grzyb 4, Hartman 3, Galińska 2, Noga 1, Miłek, Drabik.

W Zagrzebiu swój dwumecz decydujący o awansie do fazy grupowej europejskich pucharów rozpoczęły szczypiornistki MKS-u FunFloor Perła Lublin. W pierwszych akcjach starcia w stolicy Chorwacji reprezentantki Koziego Grodu zdominowały zawodniczki Lokomotivy i szybko zbudowały wyraźną przewagę. Po celnym rzucie Dominiki Więckowskiej przyjezdne prowadziły 3:0. Rywalki dosyć szybko wyrównały stan rywalizacji (3:3), natomiast w kolejnym fragmencie podopieczne Moniki Marzec odbudowały różnicę. Dzięki trafieniu Kingi Achruk na tablicy wyników widniał rezultat 6:3 na korzyść polskiej drużyny. Później gospodynie zbliżały się do rywalek, jednak nie potrafiły doprowadzić do remisu. W końcówce pierwszej połowy lublinianki bezlitośnie wykorzystały nieskuteczność przeciwniczek i schodziły na przerwę, prowadząc 14:10.

Na początku drugiej części lubelska ekipa kontynuowała dobrą grę, utrzymując wyraźną przewagę. W 42. minucie po trafieniu Dominiki Więckowskiej przyjezdne prowadziły 18:12. Później polskiej drużynie przydarzył się ogromny kryzys. Lublinianki nie potrafiły skutecznie wykończyć swoich akcji, a drużyna z Zagrzebia skrzętnie to wykorzystała. Zawodniczki Lokomotivy rzuciły siedem bramek z rzędu i w 49. minucie na tablicy wyników widniał rezultat 19:18 na ich korzyść. W końcówce ekipa prowadzona przez Monikę Marzec nie umiała przeciwstawić się gospodyniom, które ostatecznie zwyciężyły 25:21, zdobywając cenną zaliczkę przed rewanżem w Lublinie (20 listopada, 16:00).

HC Lokomotiva Zagrzeb - MKS FunFloor Perła Lublin 25:21 (10:14)

HC Lokomotiva Zagrzeb: Besen, Ivancok - Posavec 6, Petika 5, Malec 4, Mamić 4, Burić 2, Simara 2, Lisjak 1, Sedloska 1, Curić, Stanić, Kalaus, Posavac.

MKS FunFloor Perła Lublin: Razum, Gawlik, Wdowiak - Płomińska 5, Gęga 5, Więckowska 3, Masna 3, Achruk 2, Szynkaruk 2, Roszak 1, Zagrajek, Portasińska, Pietras, Szarawaga.