Łyżwiarstwo szybkie - PŚ: trzecie miejsce Bródki w biegu masowym!
Tomasz Woźniak/Poinformowani.pl

• Dodał: Kinga Filipek
  • Data publikacji: 13.11.2021, 19:45

Drugi dzień rozgrywanego w Tomaszowie Mazowieckim Pucharu Świata przyniósł kolejne bardzo dobre występy polskich reprezentantów. Świetny powrót do rywalizacji odnotował Zbigniew Bródka, który zakończył dzień na najniższym stopniu podium biegu masowego.

W rywalizacji na 1000 metrów pań polskie reprezentantki mogliśmy oglądać w obu grupach. Najpierw na torze w grupie B powalczyły Natalia Czerwonka, Natalia Jabrzyk i Olga Kaczmarek. Najlepiej spisała się najbardziej doświadczona Czerwonka, która zakończyła zmagania na ósmej pozycji z wynikiem 1:18,154 s. Pozostałe z Polek zajęły kolejno 26. i 28. miejsca. W dywizji A bezkonkurencyjna okazała się Brittany Bowe, która odniosła pewne zwycięstwo, ustanawiając nowy rekord toru. W tym wyścigu również nie zabrakło biało-czerwonych akcentów - Karolina Bosiek finiszowała na 13. pozycji, a Andżelika Wójcik uplasowała się „oczko” niżej.

Następnie na torze pojawiły się najlepsze sprinterki, gdzie Polskę reprezentowały Kaja Ziomek i Andżelika Wójcik. Obie zawodniczki dziś pobiegły w grupie A i potwierdziły swoją dobrą dyspozycję. Wójcik zakończyła zmagania tuż za pierwszą dziesiątką, osiągając rezultat 38,276 s, a Ziomek z wynikiem 38,349 s uplasowała się na trzynastej pozycji. Podobnie jak wczoraj najlepsza na 500 metrów okazała się Amerykanka Erin Jackson, która do podwójnego zwycięstwa dołożyła poprawiony rekord toru - 37,555 s.

Rywalizację wśród pań zakończyły zmagania drużynowe. Polki wystartowały w składzie Natalia Czerwonka, Magdalena Czyszczoń, Karolina Bosiek i ukończyły bieg na solidnym piątym miejscu. Zwyciężyły Kanadyjki przed reprezentacjami Japonii i Holandii.

Polski bohater dzisiejszego dnia - Zbigniew Bródka rozpoczął rywalizację w Pucharze Świata od startu na 1500 metrów w dywizji B. Polak zaprezentował się z bardzo dobrej strony i z czasem 1:47,658 s uplasował się tuż za podium. Pozostali z Polaków: Marcin Bachanek Jakub Piotrowski, Sebastian Kłosiński i Szymon Pałka spisali się słabiej i zajęli miejsca w drugiej i trzeciej dziesiątce. W grupie A na tym dystansie nie mieliśmy reprezentantów Polski, a zwycięstwo odniósł Koreańczyk Min Seok Kim.

Finał biegu masowego ze Zbigniewem Bródką zwieńczył zmagania mężczyzn drugiego dnia zawodów w Tomaszowie. Wcześniej jednak w półfinale mogliśmy oglądać drugiego z Polaków, Artura Janickiego jednak nie udało mu się awansować do finałowych rozgrywek. Bardzo dobrze swój bieg rozegrał natomiast Bródka i zajmując ostatecznie siódmą lokatę z cennymi trzema punktami, zapewnił sobie udział w dalszej walce. Mistrz olimpijski z Soczi w decydującym biegu wykazał się doświadczeniem oraz świetną formą i uległ tylko Japończykowi Masahito Obayashiemu oraz Rusłanowi Zacharowowi z Rosji. Przypomnijmy, że Zbigniew Bródka do rywalizacji na najwyższym poziomie wraca po trzy letniej przerwie, a jego celem jest wyjazd na igrzyska do Pekinu.

1500 metrów - grupa A
1. Min Seok Kim (KOR) 1:46,152

Kinga Filipek

Amatorka biegania i pisania, studentka zarządzania w sporcie. Na portalu najczęściej znajdziecie mnie w działach siatkówki, skoków narciarskich, lekkoatletyki i łyżwiarstwa.