Tenis - Next Gen Finals: tytuł dla Carlosa Alcaraza
Yannick JAMOT/ Wikimedia

• Dodał: Mateusz Czuchra
  • Data publikacji: 13.11.2021, 23:37

Carlos Alcaraz zwycięzcą turnieju Next Generation Finals, w którym udział brało ośmiu najlepszych tenisistów do 21. roku życia. Hiszpan w finałowym meczu pokonał Sebastiana Korde, a całe zawody w Mediolanie wygrał bez choćby jednej porażki, tracąc w pięciu pojedynkach tylko jednego seta.

Turniej Next Generation Finals został stworzony na wzór finałowych zawodów dla czołowej ósemki sezonu. Jednakże, w tym cyklu występujący tenisiści muszą spełniać warunek konieczny, jakim jest ograniczenie wiekowe (udział tylko dla graczy poniżej 21. roku życia). Zawody charakteryzują się innym formatem - decydujący punkt podczas równowagi, set do czterech wygranych gemów, a cały mecz rozgrywany do trzech wygranych partii. W finałowym spotkaniu czwartej edycji Next Generation Finals spotkało się dwóch najwyżej rozstawionych zawodników, Carlos Alcaraz podejmował Sebastiana Korde.

Pierwsza odsłona przebiegła pod dyktando serwujących, a przy stanie 3:3 nadszedł czas na decydującego gema. W tie-breaku sytuacja zmieniała się jak w kalejdoskopie. Lepiej siódmego gema rozpoczął Hiszpan, by po chwili stracić prowadzenie. W kolejnej części to Korde dzieliły dwie piłki przy własnym podaniu od wygrania seta. Ostatecznie inauguracyjna partia powędrowała na konto 18-latka. W drugim secie wiele wskazywało na ponowne rozegranie rozgrywki tie-breakowej, lecz w kluczowym momencie Alcaraz przełamał serwis rywala po raz pierwszy. Zawodnik z kraju Basków chwile później potwierdził przewagę swoim serwisem i przypieczętował wygraną w drugiej części.

W trzeciej partii uwidoczniła się przewaga nastolatka. Zawodnik z Półwyspu Iberyjskiego przełamał w początkowej fazie seta reprezentanta USA i pewnie kroczył po triumf w mediolańskich zawodach. Ostatecznie 21-latek był w stanie wywalczyć dwa gemy, ale na nic więcej nie pozwolił Hiszpan. Tym samym Carlos Alcaraz, jako najmłodszy uczestnik w tegorocznej edycji, został zwycięzcą całych zawodów, przegrywając w nich tylko jednego seta.

Carlos Alcaraz (ESP)[1] - Sebastian Korda (USA)[2] - 4:3(5), 4:2, 4:2