Piłka nożna - el. MŚ: Chorwacja z awansem do Kataru

• Dodał: Kacper Tyczewski
  • Data publikacji: 14.11.2021, 16:53

Na zakończenie rywalizacji w grupie H eliminacji mistrzostw świata w Katarze Chorwacja w spotkaniu o bezpośredni awans zmierzyła się z Rosją. Ostatecznie pewni gry na przyszłorocznym mundialu są Chorwaci, którzy wygrali 1:0 po bramce samobójczej Fedora Kudriaszowa.

Przed rywalizacją w Splicie na czele grupy H była Rosja z 22 punktami, natomiast Chorwaci tracili do nich dwa punkty, co oznaczało, że gospodarze meczu musieli zwyciężyć. W początkowych minutach spotkania dobrą okazję do strzelenia bramki miał Andre Kramarić, jednak jego strzał głową powędrował w ręce Matwiej Safonowa. Następnie, w 24. minucie znakomity strzał z dystansu oddał Marcelo Brozović, ale jego uderzenie minimalnie minęło bramkę. W kolejnych minutach swoją dobrą dyspozycję w bramce potwierdził Safonow, który zatrzymał odpowiednio Brozovicia i Juranovicia, próbujących go zaskoczyć uderzeniami zza pola karnego. Ostatecznie Chorwatom w pierwszej połowie nie udało się przełamać rosyjskiej defensywy i na przerwe obie drużyny schodziły przy bezbramkowym remisie.

Po zmianie stron rewelacyjną szansę miał Mario Pasalić, ale Chorwat z bliskiej odległości strzelił w Safonowa. Następną sytuację w 61. minucie miał Bruno Petković, jednak tak tamo jak wcześniej jego koledzy nie potrafił skierować piłki do siatki. Za to dziesięć minut później trochę rozruszać mógł się Ivo Grbić, po strzale z ostrego kąta Romana Zobnina. Co ciekawe było to dopiero pierwsze uderzenie Rosjan w tym spotkaniu. Chorwaci wciąż nacierali na rosyjską bramkę, ale nie mogli zdobyć gola. Z tego zadania w 81. minucie wyręczył ich Fedor Kudriaszow, który fatalnie skiksował po dośrodkowaniu Sosy i strzelił bramkę samobójczą. W kolejnych minutach Rosjanie w końcu zaczęli stwarzać zagrożenie Chorwatom, ale nie udało im się strzelić gola i o awans na mundial w Katarze będą musieli jeszcze powalczyć w barażach. Natomiast podopieczni Zlatko Dalicia mogą już się spokojnie przygotowywać do mistrzostw.

Chorwacja - Rosja 1:0 (0:0)

Bramki: 81' Kudriaszow (sam.)

Chorwacja: Grbić - Sosa, Gvardiol. Lovren, Juranović (76' Brekalo) - Pasalić (75' Livaja), Brozović, Modrić - Perisić, Kramarić (86' Stanisić), Vlasić (58' Petković)

Rosja: Safonow - Kudriaszow, Dżikija, Diwiejew, Karawiew - Gołowin (57' Czistiakow), Barinow, Fomin (80' Glebow) - Bakajew (78' Mostowoj), Smołow (57' Zabołotny), Ionow (57' Zobnin)

Żółte kartki: 89' Livaja, 90'+3 Grbić - 51' Gołowin, 55' Smołow

Sędzia: Danny Makkelie