Łyżwiarstwo szybkie - PŚ: wysokie miejsca Polaków  w grupie B
Tomasz Woźniak/Poinformowani.pl

Łyżwiarstwo szybkie - PŚ: wysokie miejsca Polaków w grupie B

• Dodał: Kinga Filipek
  • Data publikacji: 14.11.2021, 19:30

Niedzielne zmagania panczenistów zakończyły zawody Pucharu Świata w Tomaszowie Mazowieckim. W ostatnim dniu imprezy nie zabrakło dobrych występów Biało-Czerwonych. Marek Kania stanął na podium biegu na 500 metrów w grupie B, a na dwukrotnie dłuższym dystansie bardzo dobrze zaprezentował się Damian Żurek. Natomiast w finale startu masowego kobiet mogliśmy oglądać Karolinę Bosiek.

Rywalizację wśród pań rozpoczęła konkurencja 1500 metrów. Pierwszą z polskich reprezentantek - Olgę Kaczmarek mogliśmy oglądać w grupie B. Biało-Czerwona jednak nie zachwyciła, kończąc swoje zmagania na przedostatniej pozycji z czasem 2:05,936 s. Szybsze bieganie miało miejsce w dywizji A, tam o jak najwyższe pozycje walczyły Natalia Czerwonka i Karolina Bosiek. Lepiej spisała się srebrna medalistka olimpijska z Soczi, która zajęła 13. lokatę z wynikiem 1:59,571 s, natomiast Bosiek z rezultatem 2:00,240 s uplasowała się trzy „oczka” niżej. Zmagania pewnie zwyciężyła reprezentantka Japonii Miho Takagi, która czasem 1:56,000 s ustanowiła nowy rekord toru.

Karolinę Bosiek mogliśmy oglądać również w biegu masowym. Mistrzyni Polski w tej konkurencji najpierw zajęła siódme miejsce w swoim półfinale i pewnie awansowała do decydującego wyścigu, a tam ostatecznie uplasowała się na 14. pozycji. Jako pierwsza na metę dotarła Irene Schouten z Holandii, a podium uzupełniły Kanadyjka Ivanie Blondin i Włoszka Francesca Lollobrigida.

U mężczyzn jako pierwszych na lodzie mogliśmy zobaczyć sprinterów ścigających się w grupie B. Świetny występ odnotował Marek Kania, który z czasem 35,076 s zakończył zmagania na drugim stopniu podium, ulegając jedynie Min Kyu Cha z Korei Południowej. Co ciekawe, dla 22-letniego Polaka zawody w Tomaszowie Mazowieckim były pierwszym startem w cyklu Pucharu Świata. Pozostali z Polaków - Artur Nogal i Sebastian Kłosiński zajęli kolejno 19. i 28. pozycję. Również na najkrótszym dystansie, lecz tym razem w dywizji A powalczyli Piotr Michalski oraz Damian Żurek. Biało-Czerwoni pobiegli wolniej niż w piątkowych zmaganiach. Michalski z czasem 35,029 s zajął trzynastą lokatę, a Żurek finiszował na przedostatnim, dziewiętnastym miejscu - 35,285 s. Zwyciężył Japończyk Tatsuya Shinhama.

Polaków mogliśmy oglądać również na dwukrotnie dłuższym dystansie w dywizji B. Najlepiej zaprezentował się Damian Żurek, który uplasował się tuż za podium, a czas 1:09,788 s jest jego nowym rekordem życiowym. Dobre występy odnotowali też Michalski i Kania, którzy zajęli kolejno 6. i 10. miejsca. Słabiej spisał się bohater dnia wczorajszego - Zbigniew Bródka, który zajął 22. pozycję, a Artur Nogal został wycofany z rywalizacji. W dywizji A co prawda zabrakło reprezentantów Polski, ale nie brakowało emocji i szybkiego ścigania. Konkurencję 1 kilometra zdominowali Holendrzy, a najlepszy w stawce okazał się Hein Otterpeer, który wynikiem 1:08,676 s ustanowił nowy rekord toru.

Puchar Świata zakończył bieg drużynowy mężczyzn. Polacy wystąpili w słabszej grupie B, gdzie w składzie Marcin Bachanek, Artur Janicki, Szymon Pałka finiszowali na czwartej pozycji. Najlepszą ekipą okazali się Holendrzy, którzy w dywizji A pokonali drugich Kanadyjczyków i zamykających podium reprezentantów Japonii.

Rywalizacja w Tomaszowie Mazowieckim przyniosła wiele dobrych startów polskich panczenistów, którzy w całym cyklu Pucharu Świata walczą o kwalifikacje olimpijskie. Kolejne zawody odbędą się już za tydzień (19-21 listopada) w norweskim Stavanger.

500 metrów - grupa B
1. Min Kyu Cha (KOR) 34,957

1000 metrów - grupa B
1. Min Kyu Cha (KOR) 1:09,386

Kinga Filipek

Amatorka biegania i pisania, studentka zarządzania w sporcie. Na portalu najczęściej znajdziecie mnie w działach siatkówki, skoków narciarskich, lekkoatletyki i łyżwiarstwa.