Piłka nożna - el. MŚ: Hiszpania i sensacyjna Serbia na mundialu

• Dodał: Bartosz Szafran
  • Data publikacji: 14.11.2021, 22:40

Europejskie szlagiery zadecydowały w niedzielny wieczór o bezpośrednim awansie na mistrzostwa świata dwóch kolejnych drużyn - Hiszpanii i Serbii. Przegrani Szwedzi i Portugalczycy powalczą w barażach.

Nim jednak zasiedliśmy do oglądania rozstrzygających meczów w grupach A i B poznaliśmy ostateczne rozstrzygnięcia w grupach H (o wygranym przez Chorwatów meczu na wodzie piszemy TUTAJ) i J, z której dawno temu awans zapewniły sobie już Niemcy, ale nie znaliśmy kraju, który wystąpi w barażach. Przed ostatnią kolejką Macedonia Północna miała przewagę jednego punktu nad Rumunią i po ostatnich 90 minutach utrzymała ją. W Skopje Macedończycy podejmowali Islandię i po dobry meczu wygrali 3:1. Bramki strzelali Alioski i dwie Elmas. W tym samym czasie Rumuni grali w Liechtensteinem i wygrali, choć skromnie - 2:0. Najwyraźniej znali cały czas wynik  konkurentów o miejsce w barażach i grali tak, aby wygrać, ale się nie przemęczać. Niemcy w ostatnim meczu pokonali na wyjeździe Armenię 4:1, grając w mocno rezerwowym składzie.

Portugalczykom do awansu wystarczał remis w meczu z Serbią. Mecz zaczął się dla nich w sposób wymarzony. W 2. minucie gry Rajkovic za słabo wybił piłkę, serbski obrońca pogubił się w dryblingu naciskany mocno (i na granicy przepisów) przez jednego z Portugalczyków i piłkę przejął Sanches, po chwili kierując ją do siatki. Serbowie rzucili się do odrabiania strat, ale długo byli nieskuteczni. Wyrównującą bramkę zdobyli po błędzie Rui Silvy, który w 33. minucie wypuścił z rąk piłkę po niezbyt mocnym strzale Tadica. Futbolówka powolutku przekroczyła linię bramkową.  Dziesięć minut później mogło być 2:1 dla gości, ale bramka Vlahovica została słusznie anulowana z powodu spalonego. W drugiej połowie Serbowie posiadali przewagę, często zagrażali portugalskiej bramce, ale długo nie byli w stanie przechylić szali. Dokładnie w 90. minucie idealne dośrodkowanie Tadica na bramkę fantastycznym strzałem głową zamienił Mitrovic. W doliczonym czasie Portugalczycy nie zdołali wyrównać i Serbia oszalała. Portugalczycy szansy na występ na mundialu muszą szukać w barażach.

Hiszpanie byli w identycznej sytuacji jak ich sąsiedzi, do awansu wystarczał im jeden punkt. Zagrali jednak zdecydowanie mądrzej od swych sąsiadów. Praktycznie przez cały mecz posiadali przewagę statystyczną i optyczną, dominowali na całym boisku i stworzyli mnóstwo sytuacji bramkowych. Szwedzi przez 90 minut nie oddali choćby jednego celnego strzału na hiszpańską bramkę. Tak nie wygrywa się awansu na mistrzostwa świata. Sukces Hiszpanów w końcówce meczu przypieczętował Morata.

Grupa A: (awans: Serbia, baraże: Portugalia)

Luksemburg - Irlandia 0:3 (Duffy 67', Ogbene 75', Robinson 88')

Portugalia - Serbia 1:2 (Sanches 2' - Tadic 30')

Grupa B: (awans: Hiszpania, baraże: Szwecja)

Grecja - Kosowo 1:1 (Masouras 44' - Rrahmani 76')

Hiszpania - Szwecja 1:0 (Morata 86')

Grupa H (awans Chorwacja, baraże Rosja)

Chorwacja - Rosja 1:0 (Kudriaszow 81' (samob.))

Malta - Słowacja 0:6 (Rusnak 6', 16', Duda 8', 69', 80', de Marco 71')

Słowenia - Cypr 2:1 (Zajc 48', Cerin 84' - Kakoullis 89')

Grupa J (awans Niemcy, baraże Macedonia Północna)

Liechtenstein - Rumunia 0:2 (Man 8', Bancu 87')

Armenia - Niemcy 1:4 (Mkhitaryan 59' (k) - Havertz 15', Gundogan 45+4' (k), 50', Hofmann 64')

Macedonia Północna - Islandia 3:1 (Alioski 7', Elmas 65', 86' - Thorsteinsson 54')

Bartosz Szafran

Od wielu wielu lat związany ze sportem czynnie jako biegający, zawodowo jako sędzia i medyk oraz hobbystycznie jako piszący wcześniej na ig24, teraz tu. Ponadto wielbiciel dobrych książek, który spróbuje sił w pisaniu o czytaniu.