Podsumowanie lig: pierwsza porażka Barcy, dobre występy Waczyńskiego i Slaughtera

• Data publikacji: 15.11.2021, 11:25

W lidze hiszpańskiej rozegrano już 10. kolejkę sezonu zasadniczego. W lidze ACB nie ma już niepokonanych drużyn, gdyż Barcelona przegrała z Walencją. W ostatnich meczach z dobrej strony pokazali się Adam Waczyński i AJ Slaughter.

Liga hiszpańska

Casademont Saragossa przegrał na wyjeździe z Joventutem Badaloną. Mecz był wyrównany, ale jego losy rozstrzygnęły się w czwartej kwarcie i gospodarze wygrali 84:78. Najskuteczniejszym zawodnikiem swojej drużyny był Adam Waczyński. Polski koszykarz zdobył 20 punktów (7/8 z gry), ale Casademont poniósł szóstą porażkę. Po przegranej z Rio Breogan na ścieżkę zwycięstw wróciła Gran Canaria. Zespół AJ Slaughtera, dzięki świetnej drugiej połowie pokonał 83:77 mającą w tym sezonie poważne problemy euroligową Bitci Baskonię. Slaughter rzucił aż 22 punkty, trafiając cztery trójki, w tym jedną ważną w końcówce. Gran Canaria z bilansem 7-3 jest na czwartym miejscu w tabeli.

Do tej pory jedyną niepokonaną drużyną była Barcelona. Jednak to się teraz zmieniło, gdyż mistrz Hiszpanii przegrał u siebie z Walencją. Rywalizacja była bardzo wyrównana, ale w czwartej kwarcie zespół gości zanotował serię 9:0 i po trójce Bojana Dubljewicia wywalczył dwucyfrową przewagę. Ostatecznie Walencja triumfowała 87:79. Tym samym bilansem z Barcą zrównał się Real Madryt, ale miał niespodziewane problemy w meczu z Urbasem Fuenlabradą. Królewscy w trakcie gry stracili przewagę, a wygrali dopiero po buzzer-beaterze zza łuku Thomasa Heurtela.

Liga włoska

NutriBullet Treviso sięgnęło po piąte zwycięstwo w Serie A. Przed własną publicznością pokonało 96:83 Vanoli Basket Cremona. Gospodarze na początku drugiej kwarty mieli 10 punktów przewagi, ale do przerwy przegrywali. Na początku czwartej części gry Treviso zanotowało serię 11:0 i ostatecznie triumfowało 96:83. Michał Sokołowski w 27 minut zdobył 9 punktów.

NutriBullet Treviso - Vanoli Basket Cremona 96:83

Liga VTB

W minionym tygodniu Parma Perm Marcela Ponitki przegrała 65:79 z Niżnym Nowogrodem. Polski koszykarz zdobył cztery punkty w 14 minut. Z bilansem 6-1 prowadzi Unics Kazań. Tabelę zamykają Zastal Zielona Góra i Tsmoki Mińsk z zaledwie jednym zwycięstwem.

Niżny Nowogród - Parma Perm 79:65

Liga ABA

Aleksander Balcerowski zdobył osiem punktów i miał siedem zbiórek w meczu z Igokea. Mega Basket Belgrad przegrał 63:79. W ligowym hicie Crvena Zvezda Belgrad pokonała 71:56 Partizan.

Igokea - Mega Basket Belgrad 79:63

Liga francuska

Świetne spotkanie rozegrał Mateusz Wojciechowski, który zanotował double-double (11 punktów i 10 zbiórek). Le Portel jednak przegrało po dogrywce 89:93 z Pau-Orthez. We Francji przegrał także drugi zespół z polskim koszykarzem w składzie. Gravelines-Dunkierka ulegli 86:88 z Nanterre. Dominik Olejniczak zdobył 4 punkty w 14 minut.