Piłka nożna - el. MŚ: Holandia rzutem na taśmę, Turcja, Ukraina i Walia w barażach

• Dodał: Bartosz Szafran
  • Data publikacji: 16.11.2021, 22:45

Ostatnie niewiadome w fazie grupowej europejskich eliminacji do mistrzostw świata w piłce nożnej wyjaśnione. Holandia zapewniła sobie awans po wygranej z Norwegią, w barażach zobaczymy Turcję, Ukrainę i Walię.

Najciekawiej zapowiadała się rywalizacja w grupie G, gdzie trzy drużyny walczyły o pierwsze dwa miejsca i każdy układ w tabeli końcowej był możliwy i realny. Łącznie z definitywnym wyeliminowaniem Holendrów, którzy grali z Norwegią. Porażka przy jednoczesnej wygranej Turcji oznaczała pomarańczową katastrofę. Nie doszło do niej ostatecznie, Holendrzy wygrali grupą i pojadą na pewno do Kataru, ale zwycięstwo rodziło się w bólach i ciężkiej walce o każdy metr boiska. Gospodarze posiadali przewagę, spychając momentami Norwegów do głębokiej defensywy, ale byli nieskuteczni. Awans zapewnił Holendrom w 84. minucie Bergwijn , który pięknym wolejem pokonał Nylanda. Norwegowie rzucili się do odrabiania strat, ale zostali skutecznie skontrowani. Bramkę przesądzającą losy meczu wbił w 90.minucie Depay. W tym samym czasie Turcja zmagała się z Czarnogórcami i zaczęła mecz najgorzej jak mogła, od straty bramki już w 3. minucie. Turcy wyrównali 20 minut później po strzale Akturkoglu. Bramkę na wagę awansu do baraży zdobył w 60. minucie Kokcu. Norwegia do Kataru nie pojedzie.

W grupie D pewna awansu Francja pokonałą na wyjeździe Finlandię 2:0 po bramkach Benzemy i Mbappe. Ten wynik ucieszył Ukraińców, którzy dzięki wygranej z Bośnią i Hercegowiną wskoczyli na 2. miejsce i zagrają w barażach. Nasi sąsiedzi długo drżeli o pozostanie w grze o mundial. W całych eliminacjach nie przegrali meczu, ale aż sześć razy remisowali i to spowodowało kłopoty. Na szczęście dziś bramki strzelali Zinczenko i Dovbyk i kto wie, może doczekamy się meczu Polska - Ukraina, który zadecyduje o wyjeździe na mundial.

Takiego szczęścia nie mieli Czesi, którzy co prawda wygrali z Estonią po bramkach Brabeca i Sykory, ale wynik w Cardiff nie ułożył się po ich myśli. Belgowie co prawda zaczęli mocno, objęli prowadzenie już w 12. minucie po bramce de Bruyne, ale potem oddali inicjatywę Walijczykom. Bramkę na wagę awansu do baraży już w 32 minucie strzelił Moore. Obie drużyny potem wyglądały an zadowolone z wyniku. Czesi Kataru nie zobaczą.

Grupa D (awans - Francja, baraże - Ukraina)

Finlandia - Francja 0:2 (Benzema 65', Mbappe 76')

Bośnia i Hercegowina - Ukraina 0:2 (58' Zinczenko, Dovbyk 79')

Grupa E (awans - Belgia, baraże - Walia)

Walia - Belgia 1:1(Moore 32' - de Bruyne 12')

Czechy - Estonia 2:0 (Brabec 59', Sykora 85')

Grupa G (awans - Holandia, baraże - Turcja)

Czarnogóra - Turcja 1:2(Beciraj 3' - Akturkoglu 22', Kokcu 60')

Holandia - Norwegia 2:0 (Bergwijn 84', Depay 90')

Gibraltar - Łotwa 1:3 (Walker 6' - Gutkovskis 25', Uldrikis 55', Krollis 75')

Bartosz Szafran

Od wielu wielu lat związany ze sportem czynnie jako biegający, zawodowo jako sędzia i medyk oraz hobbystycznie jako piszący wcześniej na ig24, teraz tu. Ponadto wielbiciel dobrych książek, który spróbuje sił w pisaniu o czytaniu.