Biegi narciarskie: kiepski występ Skinder, półfinał Szkurat
Tomi Mäkipää/Loru Creative

• Dodał: Seweryn Czernek
  • Data publikacji: 19.11.2021, 16:40

Do początku nowego sezonu Pucharu Świata w biegach narciarskich pozostało już niewiele czasu. Idealną okazją do sprawdzenia aktualnej formy były zawody w Gaellivare, gdzie na początek zawodnicy rywalizowali w sprincie. Na starcie stanęły również polskie biegaczki, z których najlepiej zaprezentowała się Daria Szkurat, awansując w rywalizacji juniorek do półfinału i zajmując ostatecznie 8. lokatę.

Po zeszłotygodniowych zawodach w fińskim Muonio przyszedł czas na zawody w Gaellivare, które były ostatnim już przystankiem przed startem Pucharu Świata. Podobnie jak poprzednio do Szwecji udała się żeńska reprezentacja Polski, a w piątkowych zawodach biało-czerwone barwy reprezentowały Monika Skinder, Daria Szkurta i Karolina Kukuczka.

Pierwsze na starcie pojawiły się seniorki, gdzie w szranki z ogromną koalicją gospodyń ruszyły Szwajcarki, Estonki, Łotyszka Patricia Eiduka i nasza Monika Skinder. Po specjalizującej się w sprintach Polce można było oczekiwać dobrego występu. Skinder dobrze spisała w się w kwalifikacjach, zajmując w nich 15. lokatę, z 13-sekundową stratą do najlepszej Mai Dahlqvist. Niestety ćwierćfinał okazał się tym razem dla niej barierą nie do pokonania. Polka trzeci bieg ukończyła na trzeciej lokacie za plecami Nadine Faehndrich i Linn Soemskar, a uzyskany czas przekreślał jej szansę na awans jako szczęśliwa przegrana. Ostatecznie Skinder rywalizację ukończyła na 14. miejscu.

Najlepsza okazała się Anna Dyvik, która w finale osiągnęła czas 3:01.7 s., a podium uzupełniły jej rodaczki Johanna Hagstroem i Soemskar. Jedynym akcentem w decydującym biegu spoza Szwecji była Faehndrich, która uplasowała się tuż za pudłem, a dwie ostatnie lokaty przypadły Jenny Solin i Alici Persson. Wyniki te pokazują, że reprezentantki gospodarzy ponownie mogą zawładnąć sprinterskimi trasami w pucharowych zawodach. Wśród panów wygrał Johan Haeggstroem z czasem 2:40.4 s. Szwedzką koalicję pogodził Amerykanin Kevin Bolger, przybiegając na metę jako drugi. Kolejne miejsca w finale zajęli Marcus Grate, Axel Aflodal, Olaf Jonsson i Anton Persson.

Bardzo dobre eliminacje w rywalizacji juniorek zanotowały Szkurat i Kukuczka, zajmując odpowiednio pozycje 11. i 13. Najlepsza na mecie była reprezentantka Estonii Johanna Udras. Szkurta trafiła już do pierwszego biegu ćwierćfinałowego, ustępując w nim jedynie tryumfatorce kwalifikacji i pewnie awansując do półfinału. Losu koleżanki nie podzieliła Kukuczka, kończąc piąty bieg na trzeciej lokacie z czasem nie dającym miejsca w dalszej fazie. Niestety Szkurat swój dobry występ zakończyła właśnie na półfinale, przybiegając na metę pierwszego biegu na czwartej pozycji.

Ze zwycięstwa w zawodach cieszyła się Szwedka Lisa Ingesson, wygrywając z czasem 3:17.6 s. Drugą lokatę zajęła jej rodaczka Elin Henriksson, a na najniższym stopniu podium po fotofiniszu stanęła Udras. Kolejne miejsca zajęły reprezentantki gospodarzy Therese Patomella i Lina Lantto oraz Łotyszka Samanta Krampe. Wśród juniorów najlepszy okazał się Xavier McKeever z Kanady, który tym samym okazał się jedynym zwycięzcą spoza Szwecji. Kolejne miejsca zajęli reprezentanci gospodarzy: Theo Mattei, Oskar Algottson, Hugo Nilsson, David Lantto i Hannes Mickelsson.