Biegi narciarskie: Skinder i Marcisz daleko za czołówką, podium Kukuczki
Tomi Mäkipää/Loru Creative

• Dodał: Inga Świetlicka
  • Data publikacji: 20.11.2021, 15:40

Frida Karlsson i Leo Johansson triumfowali w biegach dystansowych klasykiem w Gaellivare. Kiepski występ mają za sobą Izabela Marcisz i Monika Skinder. Karolina Kukuczka stanęła na podium w gronie juniorek.

Na tydzień przed inauguracją Pucharu Świata przedsezonowe starty Polek w szwedzkim Gaellivare nie napawają szczególnym optymizmem. Po słabym występie we wczorajszym sprincie dziś liderki reprezentacji – Monika Skinder i Izabela Marcisz nie zachwyciły również na dystansie 10 km stylem klasycznym.

W nieźle obsadzonym biegu wystąpiło 47 biegaczek. Rywalizację zdominowały szwedzkie faworytki – od początku biegu tempo nieosiągalne dla reszty stawki narzuciła Frida Karlsson. Zawodniczka, która wciąż boryka się z kłopotami zdrowotnymi, na mecie uzyskała czas 25:53.3 i o 16 sekund wyprzedziła Ebbę Andersson. Na najniższym stopniu podium uplasowała się doświadczona Charlotte Kalla (+48.6). Poza podium, z ponad minutową stratą do Karlsson, sklasyfikowano kolejne reprezentantki gospodarzy: Annę Dyvik, Moę Olsson, Linn Soemskar, Maję Dahlqvist i Louise Lindstroem. Na 9. pozycji zmagania ukończyła niezmordowana 40-letnia Masako Ishida, a czołową 10-tkę zamknęła Lina Kolsgren.

Na 13. miejscu rywalizację ukończyła Monika Skinder, która dość niespodziewanie okazała się lepsza od Izabeli Marcisz w biegu dystansowym. Skinder miała dobrą drugą część dystansu, w której wyprzedziła kilka rywalek, natomiast Marcisz w drugiej połowie biegu znacznie osłabła i ostatecznie została sklasyfikowana na 16. pozycji. Martwią jednak przede wszystkim duże straty czasowe Polek do czołówki. Skinder do Karlsson straciła blisko dwie i pół minuty, Marcisz dwie minuty i 39 sekund. Dość powiedzieć, że druga z Polek w poprzednich sezonach regularnie wygrywała z ósmą dziś Louise Lindstroem – podobnie jak nasze dziewczyny medalistką juniorskich i młodzieżowych imprez w ostatnich latach.

Humory kibicom poprawiła Karolina Kukuczka, która stanęła na podium w wyścigu juniorek. Polka rywalizowała z  trzydziestoma szwedzkimi rywalkami i tylko jedna – Elin Henriksson – okazała się lepsza od naszej reprezentantki. Henriksson wygrała z czasem 29:52.0, a Kukuczka straciła do niej przeszło 17 sekund. W końcówce biegu Polka nieco osłabła, jednak udało się utrzymać przewagę nad trzecią w klasyfikacji Therese Patomellą (+21.8). Do biegu zgłoszona była również Daria Szkurat, ale nie stanęła na starcie. Prawdopodobnie zobaczymy ją jutro w biegu techniką dowolną.

Rywalizacja mężczyzn na dystansie 15 km klasykiem zakończyła się niespodzianką i triumfem reprezentanta gospodarzy Leo Johanssona. 22-latek do tej pory nie odnosił sukcesów na arenie międzynarodowej, a dziś zwyciężył z czasem 35:38.0, o siedem sekund lepszym od Dario Cologni. Podium uzupełnił kolejny mało znany Szwed – Eric Rosjoe (+20.9), a na dalszych miejscach sklasyfikowano Johana Haeggstroema, Fredrika Anderssona i Calle Halfvarssona.

Bieg juniorów był popisem Xaviera McKeevera z Kanady. 18-letni syn najbardziej utytułowanego paraolimpijskiego biegacza w historii (Brian McKeever jest 13-krotnym mistrzem paraolimpijskim w biegach narciarskich w gronie osób niedowidzących – przyp.red.) po wczorajszym triumfie w sprincie, dziś nie dał szans rywalom także w rywalizacji na dystansie. Triumfował z czasem 38:03.0, o 22 sekundy wyprzedzając Szweda Davida Lantto. Na najniższym stopniu podium stanął inny zawodnik gospodarzy Gabriel Soederqvist (+1:06.1).