ATP Finals: Alexander Zverev zdobywa tytuł w Turynie

• Data publikacji: 21.11.2021, 18:29

Alexander Zverev (3. ATP) pokonał Daniiła Miedwiediewa (2. ATP) 6:4, 6:4 w finale turnieju ATP Finals w Turynie. Tym samym niemiecki zawodnik po raz drugi w karierze sięgnął po trofeum w kończącym sezon turnieju.

Finałowe starcie miało być dwunastym meczem obu tenisistów. W dotychczas rozegranych pojedynkach nieznacznie lepszy bilans miał o rok starszy Rosjanin, który sześciokrotnie schodził z kortu zwycięsko. Ostatni raz zawodnicy mierzyli się ze sobą ledwie pięć dni temu, kiedy w meczu fazy grupowej lepszy okazał się Daniił, zwyciężając 6:3, 6:7(3), 7:6(6). Dzisiaj stawka była jednak zdecydowanie większa, a celem każdego z nich było sięgnięcie po drugie w karierze trofeum za wygranie ATP Finals.

Początek meczu przyniósł nam bardzo szybkie przełamanie, ponieważ już w trzecim gemie Miedwiediew znalazł się w bardzo trudnej sytuacji, przegrywając 0:40. Rosjanin obronił pierwszego break-pointa, ale chwilę później nie miał już nic do powiedzenia i Zverev zdobył pierwsze przełamanie w meczu. Ledwie dwa gemy później Niemiec miał kolejnego break-pointa, ale tym razem Daniił przejął całkowitą kontrolę nad następną wymianą i zdołał się wybronić przed podwójnym przełamaniem. Kluczową na ten moment statystyką był na pewno fakt, że Niemiec wygrał aż 12 z 13 wymian, które mieściły się w pięciu uderzeniach. Dłuższe wymiany były bardziej wyrównane i to właśnie do nich próbował dążyć Miedwiediew, który po siedmiu gemach przegrywał 3:4. W trzech ostatnich gemach seta nie wydarzyło się nic nieoczekiwanego i pierwszy set padł łupem Zvereva 6:4.

Drugiego seta Zverev rozpoczął najlepiej, jak to tylko możliwe, ponieważ już w pierwszym gemie wykorzystał słabszą grę rywala i zdobył ważne przełamanie. W kolejnych gemach Rosjanin wyglądał już zdecydowanie lepiej, dzięki czemu dość pewnie wygrywał gemy przy własnym podaniu, a także sprawiał spore problemy przeciwnikowi w jego gemach serwisowych. Druga rakieta świata nie potrafiła jednak wypracować sobie nawet jednej szansy na przełamanie i po siedmiu gemach Zverev prowadził 4:3. W kolejnych trzech gemach nic się jednak nie zmieniło i Alexander Zverev wygrał seta 6:4 i sięgnął po drugie mistrzostwo ATP Finals w karierze.

Alexander Zverev [3] (GER) - Daniił Miedwiediew [2] (RUS) - 6:4, 6:4