Piłka ręczna - Liqui Moly StarLigue: kolejne zwycięstwo paryżan, popis Kamila Syprzaka

• Dodał: Przemysław Flis
  • Data publikacji: 22.11.2021, 14:24

Od czwartku do niedzieli zostały rozegrane mecze 10. kolejki francuskiej Liqui Moly StarLigue. Na pozycji lidera umocnili się szczypiorniści Paris Saint-Germain HB, którzy bez większych problemów pokonali Saint-Raphaël Var HB 42:31. Zwycięstwa zanotowały plasujące się obecnie na podium ekipy Pays D'aix Université Club oraz HBC Nantes. Cenne triumfy odnieśli również zawodnicy Dunkerque HB Grand Littoral, Saran Loiret HB i Chambéry Savoie Mont-Blanc HB. Z kolei po jednym punkcie w ostatniej serii gier zdobyły drużyny z Tuluzy, Limoges, Créteil, a także Nîmes.

Rywalizację w 10. kolejce rozpoczął pojedynek Istres Provence HB z Dunkerque HB Grand Littoral. Pierwsza połowa starcia zespołów plasujących się w dolnej połowie tabeli była wyrównana. Na półmetku rywalizacji to drużyna z Dunkierki miała jedną bramkę przewagi (12:11). Po zmianie stron ekipa z północy Francji przejęła inicjatywę i odskoczyła rywalom. Kwadrans przed końcem na tablicy wyników widniał rezultat 23:18 na korzyść przyjezdnych. Ostatecznie podopieczni Patricka Cazala zwyciężyli 30:22. Sporą cegiełkę do sukcesu swojej drużyny dołożył Samir Bellahcene. Bramkarz gości zanotował skuteczność obron na poziomie 41%. W innym czwartkowym spotkaniu szczypiorniści Grand Nancy Métropole HB podejmowali Saran Loiret HB. Obie drużyny przystępowały do tego meczu po trzech porażkach z rzędu. Spotkanie w Nancy było bardzo zacięte, a żadna z ekip nie potrafiła zbudować przewagi większej niż dwubramkowa. W kluczowym momencie goście zachowali więcej zimnej krwi, wygrywając 29:27. Dzięki temu zwycięstwu drużyna z Saran oddaliła się od strefy spadkowej.

Emocjonująca końcówka rozstrzygnęła spotkanie Pays D'aix Université Club z Cesson Rennes Métropole HB. Gospodarze, którzy przystępowali do tego starcia w roli zdecydowanego faworyta, dosyć szybko zbudowali wyraźną przewagę i na półmetku rywalizacji prowadzili 14:9. W drugiej części ekipa prowadzona przez Thierry'ego Anti kontrolowała przebieg boiskowych zdarzeń i gdy w 43. minucie prowadziła 22:17, nic nie zapowiadało wyrównanej walki. Natomiast drużyna z Rennes zanotowała świetną serię, doprowadzając do remisu 22:22. O losach tego starcia zadecydowała końcówka, którą lepiej rozegrali reprezentanci Prowansji, wygrywając 25:24. Pewny triumf odniosła inna drużyna z czołówki ligowej tabeli, a więc HBC Nantes. Trzeci zespół poprzedniego sezonu pokonał na wyjeździe C'Chartres Métropole HB 33:27. Najskuteczniejszym zawodnikiem zwycięskiej drużyny był Valero Rivera. Doświadczony Hiszpan zapisał na swoim koncie aż 12 trafień.

Oba sobotnie spotkania Liqui Moly StarLigue zakończyły się remisami. W konfrontacji Fenix Toulouse HB z Limoges HB padł wynik 27:27. W 25. minucie po trafieniu Jure Doleneca zespół z Limoges prowadził 13:8. Natomiast gospodarze błyskawicznie zmniejszyli straty, a pierwsza połowa zakończyła się rezultatem 16:15 na korzyść przyjezdnych. Końcówka tego spotkania przyniosła wiele emocji. W 53. minucie drużyna z Limoges miała trzy trafienia przewagi (26:23). W kolejnych akcjach miejscowi odpowiedzieli dobrą serią, obejmując prowadzenie 27:26. Siedem sekund przed ostatnią syreną celny rzut Yoava Lumbroso ustalił rezultat na 27:27. Aż 72 bramki padły w starciu US Créteil HB z USAM Nîmes Gard. Od początku zespół z Créteil bardzo solidnie prezentował się w kontrataku i w 20. minucie prowadził 14:9. Po pierwszej połowie na tablicy wyników widniał rezultat 20:17 na korzyść miejscowych. W drugiej części trwała zacięta walka. Gospodarze byli blisko triumfu, gdy nieco ponad minutę przed końcem prowadzili 36:33. Natomiast przyjezdni świetnie rozegrali decydujące akcje i doprowadzając do remisu 36:36, wywalczyli niezwykle cenny punkt.

Zmagania w 10. serii gier zakończyły mecze mistrza oraz wicemistrza Francji. Obrońcy tytułu, szczypiorniści Paris Saint-Germain HB odnieśli dziesiąte zwycięstwo w sezonie 2021/2022, pokonując Saint-Raphaël Var HB 42:31. Bardzo dobre spotkanie rozegrał Kamil Syprzak. Polak był najlepszym strzelcem paryskiej ekipy i zapisał na swoim koncie 10 trafień, notując przy tym 100% skuteczności rzutów. Dosyć niespodziewaną porażkę ponieśli zawodnicy Montpellier HB. W pierwszej połowie konfrontacji z Chambéry Savoie Mont-Blanc HB podopieczni Patrice'a Canayera kontrolowali przebieg rywalizacji, utrzymując minimalną przewagę. Na półmetku rywalizacji drużyna z południa Francji prowadziła 13:12. W 38. minucie po skutecznym rzucie Gilberto Duarte goście mieli trzy bramki przewagi (17:14). Później miejscowi zaprezentowali dobrą grę w defensywie, co pozwoliło im na odrobienie strat i objęcie prowadzenia 20:17. W decydującym fragmencie ekipa z Chambéry zachowała koncentrację i ostatecznie zwyciężyła 27:23.