Euroliga: niespodziewana porażka Zenitu

• Data publikacji: 26.11.2021, 22:48

Pomimo okienka reprezentacyjnego nie ma mowy o przerwie w rozgrywkach Euroligi. Rozegrano bowiem 12. kolejkę. W Atenach Panathinaikos dość niespodziewanie wygrał z Zenitem St. Petersburg Mateusza Ponitki.

Zenit rozpoczął swoje wyjazdowe spotkanie z Panathinaikosem kilkanaście minut po zakończeniu meczu reprezentacji Polski z Izraelem. Mateusz Ponitka nie tylko z powodu braku dogadania się Euroligi z FIBA nie mógł pomóc naszej kadrze, to także poniósł bolesną porażkę z ekipą, której jest kapitanem. Zenit świetnie rozpoczął mecz, gdyż prowadził 12:0. Gospodarze z każdą minutą prezentowali się coraz lepiej. W drugiej kwarcie doprowadzili do remisu 28:28, po czym stracili kolejne 10 punktów. Panathinaikos wrócił do gry w trzeciej odsłonie spotkania, którą zwyciężył 20:10. Również końcówka należała do greckiej ekipy, która triumfowała 70:64, odnosząc dopiero trzecie zwycięstwo w sezonie. Zespół z Petersburga był zdecydowanym faworytem spotkania, ale poniósł czwartą porażkę. Double-double zanotował Georgios Papagiannis (18 pkt. i 13 zbiórek). Tyle samo oczek zanotował Nemanja Nedović. Ponitka w 26 minut zdobył cztery punkty.

Po porażce w Atenach koszykarze Zenitu stracili kontakt ze ścisłą czołówką Euroligi. Z bilansem 10-2 prowadzą Real Madryt i Barcelona, które wygrały odpowiednio z Bitci Baskonią i Żalgirisem Kowno, który zamyka tabelę. Taki sam bilans jak Zenit, 8-4, mają Armani Exchange Mediolan i Olympiakos. W bezpośrednim starciu tych ekip druga z nich wygrała 93:72. Bardzo ciekawy był mecz pomiędzy CSKA Moskwa i Bayernem Monachium. Gospodarze w drugiej połowie z nawiązką odrobili straty poniesione przed przerwą i wygrali 77:74. Bohaterem CSKA okazał się Will Clyburn, który zdobył 17 punktów, w tym ważne w końcówce.

Najbardziej spektakularne wydarzenie kolejki miało miejsce w Monako. W meczu francuskich drużyn lepszy okazał się LDLC Asvel Villeurbanne, a fenomenalny rzut na zwycięstwo z połowy boiska oddał William Howard. Koszykarz Lyonu trafił wszystkie pięć rzutów dystansowych. Łącznie zdobył 23 punkty i zanotował 10 zbiórek.

CSKA Moskwa - Bayern Monachium 77:74
Fenerbahce - Anadolu Efez 84:89
Bitci Baskonia - Real Madryt 60:88
Alba Berlin - Maccabi Tel Awiw 90:86
Panathinaikos - Zenit St. Petersburg 70:64
Crvena Zvezda Belgrad - Unics Kazań 78:98
AS Monako - LDLC Asvel Villeurbanne 84:85
Armani Exchange Mediolan - Olympiakos 72:93