Biathlon - PŚ: sprint dla Oeberg, Polki ponownie bez błysku

• Dodał: Seweryn Czernek
  • Data publikacji: 28.11.2021, 12:25

Po sobotniej inauguracji Pucharu Świata w Oestersund i rywalizacji w biegu indywidualnym, przyszedł czas na sprint. Otwarcie w wykonaniu Polek nie było udane, więc niedzielne zmagania były szansą na poprawę panujących nastrojów. Niestety biało-czerwone ponownie nie zachwycił swoim występem, a najlepsza na mecie była Monika Hojnisz-Staręga, która zajęła jednak dopiero 49. miejsce.

W niedzielnym biegu sprinterskim na starcie stanęły Monika Hojnisz-Staręga, Kamila Żuk, Anna Mąka oraz Karolina Pitoń. Pierwsza runda biegowa w ich wykonaniu nie była dobra, ale dyspozycję dnia miało zweryfikować pierwsze strzelanie. W nim najlepiej poradziła sobie Pitoń, która jako jedyna była bezbłędna, co pozwalało jej na tym etapie zajmować 55. miejsce. Po jednym pudle zaliczyły plasująca się lokatę niżej Hojnisz-Staręga i 87. Mąka. Pierwsza próba strzelecka totalnie nie wyszła z kolei Żuk, która zanotowała trzy niecelne strzały i była na tym etapie 108.

Druga wizyta na strzelnicy także nie była udana, a mimo jednego pudła Hojnisz-Staręga zanotowała nieznaczny awans i zajmowała 55. lokatę. Wyraźnie podskoczyła z kolei Mąka, która jako jedyna strzelała na czysto, co pozwoliło jej wdrapać się na 60. miejsce. Szansę na dobry wynik Pitoń przekreśliły dwa pudła, które przekładały się na solidny spadek i dawały jej 94. miejsce. Dwukrotnie myliła się też Żuk, która z łącznie pięcioma niecelnymi strzałami zajmowała 106. lokatę. Ostatecznie, po dobrej rundzie biegowej, Monika Hojnisz-Staręga zanotowała na mecie 49. czas. Na 59. miejscu sklasyfikowana została Mąka, spadek na 98. lokatę zaliczyła Pitoń, a trzy pozycje niżej rywalizację ukończyła Żuk. Trzeba zatem przyznać, że inauguracja Pucharu Świata w wykonaniu Polek wypadła bardzo blado.

Najlepsza okazała się Szwedka Hanna Oeberg, do bezbłędnego strzelania dołożyła dobrą dyspozycję biegową. Drugie miejsce zajęła Francuzka Anais Chevalier-Bouchet, która także strzelała na czysto i zanotowała do tryumfatorki ponad 11-sekundową stratę. Podium uzupełniła Marte Olsbu Roeiseland z Norwegii (jedno pudło), a kolejne lokaty przypadły białoruskiemu dubletowi Dżinara Alimbekava i Hanna Sola oraz Francuzce Justine Braisaz-Bouchet.

Sprint kobiet na 7.5 km:

1. Hanna Oeberg (Szwecja) 19:01.5 (0)

2. Anais Chevalier-Bouchet (Francja) +11.3 (0)

3. Marte Olsbu Roeiseland (Norwegia) +15.4 (1)

4. Dżinara Alimbekava (Białoruś) +18.0 (0)

5. Hanna Sola (Białoruś) +27.3 (1)

6. Justine Braisaz-Bouchet (Francja) +35.9 (1)

...

49. Monika Hojnisz-Staręga +2:00.2 (2)

59. Anna Mąka +2:04.6 (1)

98. Karolina Pitoń +3:13.4 (2)

101. Kamila Żuk +3:27.1 (5)

Seweryn Czernek

O igrzyskach piszę od niedawna, ale z igrzyskami jestem już od wielu lat. Dziennikarz z wykształcenia i pasji. Fanatyk wielu dyscyplin, a w Poinformowanych zajmuję się siatkówką, biathlonem, biegami narciarskimi, tenisem oraz podnoszeniem ciężarów.