Biegi narciarskie – PŚ: rosyjskie podium, punkty Dominika Burego
Fil.Al from Comox, Canada, CC BY 2.0/Wikimedia Commons

• Dodał: Inga Świetlicka
  • Data publikacji: 28.11.2021, 13:58

Rosjanie zajęli całe podium w biegu pościgowym na 15 km techniką dowolną w Ruce. Zwyciężył Aleksander Bolszunow przed Siergiejem Ustiugowem i Artiomem Malcewem. Pierwsze punkty w sezonie wywalczył Dominik Bury. Z powodu niskich temperatur z udziału w rywalizacji wycofali się liczni faworyci.

Warunki pogodowe w Finlandii nie oszczędzają zawodników. Z powodu silnych mrozów zmieniono harmonogram – na później przeniesiono bieg kobiet. Mężczyźni na starcie biegu pościgowego pojawili się zgodnie z wcześniejszym planem, jednak z rywalizacji wycofało się duże grono faworytów. Na trasie biegowej zabrakło m.in. lidera po wczorajszym biegu klasykiem – Iivo Niskanena, wszystkich reprezentantów Norwegii oraz Dario Cologni.

W tej sytuacji pościg Ruce przerodził się w wewnętrzną walkę pomiędzy rosyjskimi biegaczami. Czołową grupę stanowili: Aleksiej Czerwotkin, Iwan Jakimuszkin, Siergiej Ustiugow, Aleksander Bolszunow i Ilja Siemikow. Biegacze z Rosji nie forsowali tempa, dzięki czemu dość szybko dołączyli do nich kolejni zawodnicy: Artiom Malcew, Michał Nowak i Lucas Boegl.

Na trzy kilometry przed metą do przodu ruszył Aleksander Bolszunow, dzięki czemu w tyle zostali Czerwotkin, Boegl i Siemikow. Drugi decydujący atak obrońca Kryształowej Kuli przeprowadził tuż przed metą. Po sprinterskim finiszu odniósł kolejne pucharowe zwycięstwo. Tuż za Bolszunowem linię mety minęli Ustiugow i Malcew. Poza podium Jakimuszkin, Nowak i Siemikow. W czołowej „10”-tce finiszowali także: Boegl, Czerwotkin i dwóch Włochów: Federico Pellegrino oraz Francesco de Fabiani.

Pierwsze punkty Pucharu Świata w sezonie zdobył Dominik Bury. Polak do biegu przystępował z numerem 44., skorzystał na nieobecności wielu rywali, i szybko przebił się do „30”-stki. Na kolejnych punktach pomiaru nasz zawodnik piął się w górę klasyfikacji – na półmetku był 25. Cały dystans pokonał w grupie 10. biegaczy, rywalizując m.in. z Clementem Parissem, Thomasem Bingiem i Andrew Youngiem. Ostatecznie Dominik Bury finiszował na 28. pozycji ze stratą dwóch minut i 26 sekund do Bolszunowa. W końcówce naszego reprezentanta wyprzedzili Szwajcarzy: Roman Furger i Jason Rueesch oraz Niemiec Janosch Brugger.

Mateusz Haratyk i Michał Skowron uniknęli dubla i zajęli odpowiednio 61. i 64. miejsce w gronie 65. sklasyfikowanych zawodników.

Najlepszy czas netto uzyskał dziś Artiom Malcew – 34:11.4. Drugi wynik dnia należał do świetnie dysponowanego Czecha Michała Nowaka (+8.5), który może żałować, że za to osiągnięcie nie otrzyma punktów Pucharu Świata. Trzeci w tej klasyfikacji był Lucas Boegl (+10.6). Dominik Bury legitymuje się 28. rezultatem (+1:27.4), Mateusz Haratyk – 59. (+3:34.1), Michał Skowron – 64. (+4:52.0).