Short track - Puchar Świata: żeńska sztafeta z przepustką olimpijską!

• Dodał: Arkadiusz Kubiak
  • Data publikacji: 28.11.2021, 15:08

Kobieca sztafeta 3000 m wywalczyła dziś w Dordrechcie awans na Igrzyska Olimpijskie w Pekinie. W finale na 1000 m biegła Natalia Maliszewska.

Holenderskie zawody to ostatnia runda Pucharu Świata w short tracku, a co za tym idzie, ostatnia szansa na zdobywanie decydujących punktów do rankingu olimpijskiego. Już po wczorajszych półfinałach sztafet, wiedzieliśmy co musi się stać, żeby żeńska sztafeta na 3000 m zapewniła sobie prawo występu w Pekinie. W finale B, należało wyprzedzić chociaż jedną drużynę. Polki biegnące w składzie: Natalia Maliszewska, Nikola Mazur, Kamila Stormowska i Gabriela Topolska, ostatecznie z wynikiem 4:11.513 nie zdołały zmieścić się w czołowej trójce i zjeżdżały z tafli z pewnym niedosytem. Okazało się jednak, że los napisał inny scenariusz. Sędziowie dokładniej przyjrzeli się biegowi i ostatecznie nałożyły karę na Chinki, co wywindowało Polki na 3. miejsce w finale B i zapewniło upragnioną kwalifikację olimpijską dla drużyny. Dzięki temu Polska będzie też mogła wystawić co najmniej 4 zawodniczki w konkurencjach indywidualnych.

Do finału biegu na 1000 m awansowała Natalia Maliszewska. Polka zajęła 3. pozycję w swoim półfinale, ale udało jej się awansować z czasem. W finale podjęła odważną walkę i przez moment wydawało się, że powtórzy wynik sprzed tygodnia z Debreczyna, kiedy to na tym samym dystansie zajęła 3. miejsce. Maliszewska bowiem minęła linię mety jako trzecia, jednak decyzją sędziów została jej przyznana kary za zbyt późne wyprzedzanie, które wymusiło kontakt z inną łyżwiarką. Tym samym ostatecznie została sklasyfikowana na 5. miejscu.