Biegi narciarskie: włoski sprawdzian kadry młodzieżowej
Loru Creative

• Dodał: Inga Świetlicka
  • Data publikacji: 29.11.2021, 13:15

Sprawdzamy, jak w międzynarodowych zawodach niższej rangi radzą sobie polscy biegacze. Kadra młodzieżowa oraz grono zawodników z polskich klubów wystartowało w weekend w dobrze obsadzonych zmaganiach FIS w Santa Caterinie. Najlepsze wyniki osiągnęli Daria Szkurat i Łukasz Gazurek. W rywalizacji w norweskiej miejscowości Gålå oglądaliśmy z kolei Michała Boreczka.

Podczas gdy kadrowicze z pierwszych reprezentacji Polski rywalizowali w inauguracyjnych zmaganiach Pucharu Świata w Ruce, szansę na sprawdzenie aktualnej dyspozycji mieli również biegacze narciarscy z bezpośredniego zaplecza. Podopieczni Jana Antolca z kadry młodzieżowej oraz grupa biegaczy klubowych wzięła udział w zawodach FIS we Włoszech.

Santa Caterina

Do włoskiej Santa Cateriny przyjechało 357. zawodników z 29. krajów. W programie dwudniowych zmagań znalazły się sprinty i biegi indywidualne na dystansach 10 i 15 km stylem dowolnym. Oddzielnie rozgrywano rywalizację w kategorii juniorów (biegacze do lat 20) i seniorów.

W sprincie kobiet triumfowała Austriaczka Lisa Unterweger, która w decydującym biegu wyprzedziła Lenę Quintin z Francji i reprezentantkę gospodarzy Nicole Monsorno. Na ćwierćfinale rywalizację zakończyła jedyna reprezentantka naszego kraju w stawce seniorek – Magdalena Kobielusz. Polka w kwalifikacjach uzyskała 18. czas gronie 42. biegaczek i na tym samym miejscu została sklasyfikowana po finałach.

W rywalizacji juniorek do fazy pucharowej sprintu awansowały trzy Polki: Zuzanna Fujak (16. miejsce w kwalifikacjach), Daria Szkurat (20.) i Anna Berezecka (23.). Niestety, żadnej nie udało się awansować do półfinałów. Ostatecznie Biało-Czerwone zajęły lokaty w drugiej dziesiątce: Berezecka była 15., Fujak 18., a Szkurat 20. Bieg zakończył się włoskim dubletem – wygrała Nadine Laurent przed Iris de Martin Pinter. Podium uzupełniła Francuzka Julie Perrel.

W sprincie mężczyzn triumfował Renaud Jay, który pokonał reprezentantów gospodarzy: Simone Mocelliniego i Mattię Armelliniego. Kacper Antolec w kwalifikacjach zajął 43. pozycję w stawce 85. biegaczy.

W zmaganiach juniorów najlepszy był Włoch Elia Barp, na podium także Słowak Jachym Cenek i kolejny przedstawiciel gospodarzy Gabriele Rigaudo. Przez kwalifikacje przebrnęło dwóch reprezentantów Polski: 11. był Łukasz Gazurek, a 24. Bartosz Cielniak. Podobnie jak inni nasi biegacze także juniorzy zakończyli zmagania na ćwierćfinałach i ostatecznie zostali sklasyfikowani na 16. (Gazurek) i 23. miejscu (Cielniak).

W rywalizacji seniorskiej na dystansach techniką dowolną Polacy byli tłem dla rywali. W biegu kobiet na 10 km triumfowała Francuzka Delphine Claudel z czasem 29.07.0. Rezultat słabszy o 41 sekund uzyskała inna zawodniczka „Trójkolorowych” Flora Dolci, a podium uzupełniła Włoszka Elisa Brocard (+55.5). Na 30. pozycji w stawce 48. biegaczek bieg ukończyła Magdalena Kobielusz. Strata Polki do zwyciężczyni wyniosła cztery minuty i sześć sekund. W zmaganiach mężczyzn na dystansie o 5 km dłuższym również mieliśmy francuski dublet. Zwyciężył Maurice Manificat (40.17.5) przed Adrienem Backscheiderem (+26.8). Trzecie miejsce dla Włocha Stefano Gardenera (+52.5). Kacper Antolec zajął 51. lokatę (+3:29.9) w stawce 90. biegaczy.

Lepsze wyniki Biało-Czerwoni zanotowali w biegach juniorskich. W gronie biegaczek do lat 20 na 10. pozycji sklasyfikowano Darię Szukrat. Polka straciła półtorej minuty do najszybszej na dystansie 10 km Włoszki Denise Dedei. Na podium także dwie inne reprezentantki Italii – Iris de Martin Pinter (+7.3) i Lucia Isonni (+11.7). W czołowej „30”-stce zameldowała się także Martyna Michałek, która była 27. (+3.29.2). Cztery inne Polki (Weronika Jarecka, Anna Probosz, Oliwia Buśko i Anna Berezecka) zostały sklasyfikowane na miejscach w czwartej dziesiątce, Zuzanna Fujak nie ukończyła biegu. Wystartowały 63 biegaczki.

W gronie juniorów 15. miejsce zajął Łukasz Gazurek. Polak do triumfatora rywalizacji – Francuza Mathisa Deslogesa – stracił blisko trzy i pół minuty. Podium uzupełnili Włoch Barp (+7.6) oraz Francuz Simon Chappaz (+1:36.3). Na 32. miejscu sklasyfikowano Piotra Jareckiego (+4:39.7), pozostali polscy juniorzy w biegu na 15 km zajęli odległe pozycje. Rywalizację w tej kategorii wiekowej ukończyło 107. zawodników.

KOMPLET WYNIKÓW Z SANTA CATERINY

Gålå

Swoje zawody FIS mieli w weekend również Norwegowie. W kraju „Wikingów” odbyła się selekcja przed Pucharem Świata w Lillehammer. W miejscowości Gålå zawodnicy rywalizowali w sprintach techniką dowolną oraz na dystansach 10/15 km klasykiem i łyżwą.

W zmaganiach dystansowych oglądaliśmy Michała Boreczka. Polak w biegu na 15 km łyżwą był 88. w stawce 138. zawodników. Do najszybszego Dirika Toensetha stracił ponad trzy i pół minuty. Na podium stanęli także Haavard Moseby (+21.4) i Ole Joergen Bruvoll (+22.3). Słabiej Boreczek wypadł w rywalizacji stylem klasycznym. Tym razem najlepszy wynik uzyskał Martin Loewstroem Nyenget, który wyprzedził Haralda Oestberga Amundsena (+36.0) i Mattisa Stenshagena (38.8). Boreczek zajął 125. miejsce (+4:41.8) w gronie 159. biegaczy.

Zwycięstwa w seniorskich biegach w Gålå odnieśli także: Helene Marie Fossesholm (10 km łyżwą), Kristine Staavas Skistad (sprint łyżwą), Silje Theodorsen (10 km klasykiem) oraz Thomas Helland Larsen (sprint łyżwą). Wszystkich triumfatorów zobaczymy w weekend w zmaganiach w Pucharze Świata.