Pływanie - Mistrzostwa Polski: Wasick i Juraszek najszybsi w kraju

• Dodał: Piotr Ziąbka
  • Data publikacji: 01.12.2021, 19:41

Pierwszego dnia Mistrzostw Polski na krótkim basenie w Bydgoszczy rozdano 10 kompletów medali. Po cztery w rywalizacji indywidualnej kobiet i mężczyzn oraz po jednym za rywalizację sztafet 4x50 metrów stylem zmiennym. Poznaliśmy dziś również najlepsze sprinterki i sprinterów w stylu dowolnym.

Najszybszą kobietą w Polsce po raz kolejny została Katarzyna Wasick (23,37). Nasza najlepsza sprinterka wygrała 50 metrów stylem dowolnym z gigantyczną, niemal półtora sekundową, przewagą nad drugą Kornelią Fiedkiewicz (24,85). Podium uzupełniła najmłodsza, zaledwie 18-letnia Julia Maik (24,87). W rywalizacji mężczyzn na tym samym dystansie różnice między medalistami były znacznie mniejsze, choć Paweł Juraszek również sprawę złotego medalu rozstrzygnął spokojnie. Rezultat pływaka AZS AWF Katowice to 21,26 względem 21,81 drugiego w tej konkurencji Jakuba Kraski. Piotr Ludwiczak trzecie miejsce zapewnił sobie uzyskując czas 21,96.

Po sprinterach przyszedł czas na rywalizację na 400 metrów stylem zmiennym. Wśród kobiet najszybsza była Zuzanna Famulok (4:39,12), która wyprzedziła Paulę Żukowską (4:39,71) oraz Justynę Poznańską (4:42,60). Najbardziej wszechstronnym na tym dystansie wśród mężczyzn okazał się Michał Piela (4:12,25), który do samego końca o złoto walczył z Krzysztofem Chmielewskim (4:12,97). Najniższy stopień podium przypadł Przemysławowi Suchańskiemu (4:17,15).

100 metrów motylkiem z dość znaczną przewagą wygrała Paulina Peda, której czas to równe 58 sekund. 59,13 dało Julii Maik srebrny medal, a Gabriela Herbreder zajęła trzecie miejsce, pokonując ten dystans w 59,64 sekundy. Niespodzianki nie było także chwilę później, kiedy do basenu wskoczyli panowie. Jakub Majerski (50,94) nieznacznie pokonał Ksawerego Masiuka (51,20). Skład podium uzupełnił najstarszy z tego grona Michał Poprawa (51,51).

Dystans 800 metrów stylem dowolnym najszybciej z kobiet pokonała Aleksandra Knop, której przepłynięcie tego dystansu zajęło 8:29,76. Za jej plecami wyścig ukończyły odpowidnio Klaudia Tarasiewicz (8:34,23) oraz Paulina Piechota (8:35,45). Panowie dziś rozstrzygali jeszcze między sobą medale na 1500 metrów dowolnym. Tam o medale walczyło czterech zawodników, którzy uciekli reszcie stawki: bracia Chmielewscy, Bartłomiej Koziejko oraz Szymon Kapała. Na mecie kolejność była następująca: Koziejko (15:01,90), Krzysztof (15:03,27) oraz Michał (15:08,43) Chmielewscy.

W sprinterskiej sztafecie stylem zmiennym kobiet najlepszy okazał się zespół MKS-u Juvenii Wrocław (1:48,07) w składzie: Tchórz, Sztandera, Fiedkiewicz, Kertyńska. Srebro wywalczyła ekipa AZS-u AWF Katowice (1:49,91): Peda, Kocjan, Świstuń, Wasick. Na najniższym stopniu podium staneł pływaczki UKS-u G-8 Bielany Warszwa (1:50,46): Naskręt, Wojtkowiak, Mazurkiewicz, Woźniak.

Sztafetę mężczyzn na tym samym dystansie zwyciężyli zawodnicy AZS-u AWF Katowice (1:34,00): Polewka, Smoliński, Majerski, Juraszek. Srebrny medal zdobyli pływacy KU AZS UMCS Lublin (1:35,32): Stokowski, Stolarski, Piszczorowicz, Hołub. Najniższy stopień podium przypadł UKS-owi G-8 Bielany Warszawa (1:36,28): Franke, Kusto, Jaśkiewicz, Sawicki.

Piotr Ziąbka

Student Finansów i Rachunkowości na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. 10 lat zawodowego pływania za mną. Prywatnie kibic piłki nożnej, koszykówki i skoków narciarskich.