Lekkoatletyka - Thompson-Herah i Warholm lekkoatletami roku na świecie

• Dodał: Arkadiusz Kubiak
  • Data publikacji: 01.12.2021, 22:18

Elaine Thompson-Herah i Karsten Warholm odebrali dziś statuetki dla najlepszych lekkoatletów roku. Plebiscyt przeprowadziła World Athletics (dawniej IAAF).

Lekkoatletyczna federacja wybiera najlepszych lekkoatletów globu w danym roku już od 1988 roku. Finałowa gala została przeprowadzona online, choć zwycięzcy, tak jak i przewodniczący World Athletics, lord Sebastian Coe, fizycznie pojawili się w studiu by odebrać/wręczyć statuetki.

Elaine Thompson-Herah w Tokio popisała się hat-trickiem - wywalczyła trzy złote medale - indywidualnie na 100 i 200 m oraz w sztafecie 4x100 m. Jej rekordy życiowe z tego roku na obu sprinterskich dystansach, to drugie wyniki w historii światowej lekkiej atletyki. Thompson-Herah została trzecią Jamajką z tytułem lekkoatletki roku. Wcześniej przyznawano je również sprinterkom - Marlene Ottey w 1990 roku i Shelly-Ann Fraser-Pryce w 2013 roku.

Karsten Warholm jako pierwszy Norweg został zaś wybrany lekkoatletą roku, dokładając ten tytuł do otrzymanej wcześniej statuetki dla najlepszego lekkoatlety Europy. W tym roku Warholm dwukrotnie pobił rekord świata na 400 m przez płotki, śrubując go w finale olimpijskim (45,94 s), gdzie pewnie sięgnął po złoty medal.

Wschodzącymi gwiazdami Królowej Sportu zostali: 19-letnia Amerykanka Athing Mu, która w Tokio wywalczyła złoty medal w biegu na 800 m, oraz jej o 2 lata młodszy rodak Erriyon Knighton, który w tym roku najpierw ustanowił nowy rekord świata na 200 m w kategorii U18 (20,11 w maju), a następnie, w finale mistrzostw USA, odnotował fantastyczne 19,84 s, które jest nie tylko niebotycznym wynikiem jak na juniora młodszego, ale jest też rekordem świata w kategorii U20 (oba poprzednio należały do Usaina Bolta). Knighton pojechał na igrzyska w Tokio gdzie zajął 4. miejsce w finale 200 m.

Nagrodzeni zostali m.in. również Giancmarco Tamberi i Mutazz Barszim, za swoją postawę w finale olimpijskiego skoku wzwyż.

W finałowej piątce żadnej z kategorii nie znalazło się miejsce dla Polaków.