Skoki do wody - MŚJ: Konowałow i Figueredo Pereira ex aequo ze złotem
Martin Rulsch, Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0

• Dodał: Kacper Tyczewski
  • Data publikacji: 03.12.2021, 22:00

Za nami pierwsze indywidualne konkurencje podczas mistrzostw świata juniorów w skokach do wody. Złotem w Kijowie musieli podzielić się Danyło Konowałow i Kawan Figueredo Perreira, którzy ex aequo zajęli pierwsze miejsce w rywalizacji na trampolinie trzymetrowej. Natomiast na trampolinie jednometrowej medal z najcenniejszego kruszcu wywalczyła Johanna Krauss.

Pierwszych indywidualnych medalistów poznaliśmy wśród juniorów z kategorii A (17-19 lat) skaczących z trampoliny trzymetrowej. Po eliminacjach liderem był Dongmin Joung, ale w finale Koreańczyk kompletnie popsuł 2 1/2 salta w przód w pozycji łamanej z 3 śrubami, przez co zajął dopiero 11. miejsce. Ostatecznie walka o złoto rozegrała się pomiędzy reprezentantem gospodarzy Danylo Konowałowem a Brazylijczykiem Kawanem Figueredo Pereirą. Przed ostatnią serią na prowadzeniu z przewagą zaledwie 0,5 punktu był Konowałow. W finałowej serii jako pierwszy startował Figueredo Pereira, który wykonał 2 1/2 salta w przód w pozycji łamanej z 2 1/2 śruby, na co Konowałow odpowiedział zaprezentowaniem 2 1/2 salta delfina w pozycji łamanej. Ostatecznie po zliczeniu wszystkich punktów okazało się, że obaj zawodnicy zdobyli tyle samo punktów, czyli 532,60. Co ciekawe mało brakowało, a w finale zabrakłoby Brazylijczyka, który w eliminacjach był dopiero jedenasty, a nad pierwszym niezakwalifikowanym zawodnikiem miał niecałe trzy punkty zapasu. Najniższy stopień podium padł łupem Leonardo Garcii Vareli.

Odbyła się także rywalizacja juniorek z grupy B (15-16 lat) na trampolinie jednometrowej. Tutaj z kolei o złoty medal walczyły Johanna Krauss, Elisa Pizzini oraz Ksenia Bailo. Przed ostatnią serią skoków pierwsza była Pizzini, która miała 2,4 punktu zapasu nad Bailo i 3,75 punktu nad Krauss. Jako pierwsza z tej trójki skakała Bailo, wykonując 1 1/2 salta w tył w pozycji dowolnej z 1 1/2 śruby, ale było to za mało na prezentującą tuż po niej 1 1/2 salta Auerbacha w pozycji dowolnej z 1 1/2 śruby Pizzini. Konkurs kończyła Johanna Krauss. Ostatecznie, dzięki wykonaniu 2 1/2 salta w przód w pozycji łamanej Niemka wywalczyła złoty medal, mając 2,75 punktu zapasu nad Elisą Pizzini oraz blisko 10 nad Ksenią Bailo.