Łyżwiarstwo szybkie - PŚ: Wójcik z nowym rekordem Polski na 500 metrów!

• Dodał: Kinga Filipek
  • Data publikacji: 04.12.2021, 09:00

Pierwszy dzień Pucharu Świata rozgrywanego w Salt Lake City przyniósł ogrom emocji i fantastycznych wyników. Ponownie świetnie zaprezentowali się polscy sprinterzy, na czele z Andżeliką Wójcik, która uplasowała się tuż za podium i poprawiła swój własny rekord Polski. Z kolei na dystansie 5000 metrów nowym rekordzistą świata został Nils van der Poel.

Arena lodowa w Salt Lake City jest znana z najszybszych torów na świecie, nic dziwnego więc, że już pierwszego dnia mnóstwo panczenistów poprawiło tam swoje rekordy życiowe. Biało-Czerwoni rywalizację rozpoczęli od bardzo sprzyjającej im w tym sezonie konkurencji 500 metrów. U pań znakomity wynik uzyskała Andżelika Wójcik, która nie tylko uplasowała się tuż za podium, ale też z czasem 37,031 s pobiła swój własny rekord Polski. Najszybciej w karierze pobiegła również druga z naszych reprezentantek - Kaja Ziomek, której rezultat 37,745 s dał 16. miejsce. Kolejne zwycięstwo na najkrótszym dystansie odniosła Amerykanka Erin Jackson, wyprzedzając Angelinę Golikową oraz Femke Kok. Polskie akcenty mieliśmy też w grupie B, gdzie wystartowała Natalia Czerwonka i z czasem 39,343 s uplasowała się na 24. pozycji.

Szybkie bieganie z Polakami mogliśmy oglądać również u panów, gdzie na 500 metrów najszybszy był Yamato Masiu z Japonii. Na kolejnych stopniach podium uplasowali się drugi z Japończyków Wataru Morishige i Laurent Dubreuil z Kanady. Biało-Czerwoni też odnotowali świetne występny zwieńczone nowymi „życiówkami” Piotra Michalskiego (34,461 s) i Damiana Żurka (34,599 s). Michalski zakończył zmagania na 10. pozycji, a Żurek umiejscowił się pięć „oczek” niżej. Ostatni z Polaków w dywizji A - Marek Kania finiszował na 17. pozycji (34,673 s), z kolei startujący w grupie B Artur Nogal zakończył rywalizację na 21. miejscu z wynikiem 35,036 s.

Dystans 3000 metrów zdominowały Holenderki - Irene Schouten i Antoinette de Jong, zajmując kolejno pierwszą i drugą pozycję. Trzeci stopnień podium uzupełniła Norweżka Ragne Wiklund. W tej konkurencji polskie reprezentantki mogliśmy oglądać tylko w grupie B, gdzie wystartowały Natalia Czerwonka oraz Magdalena Czyszczoń. Obie Polki pokazały się z dobrej strony i rywalizację zakończyły w pierwszej dziesiątce. Czerwonka z wynikiem 4:04,222 s zajęła siódmą lokatę, a Czyszczoń z czasem 4:05,654 s była dziesiąta.

Najwięcej emocji przyniósł bieg na 5000 metrów panów, gdzie pierwsze skrzypce grał Nils van der Poel. Nie mający w tym sezonie równych Szwed udowodnił swoją świetną dyspozycję i uzyskując czas 6:01,566 s, pobił dotychczasowy rekord świata. Drugie miejsce, jednak z dosyć pokaźną stratą do nowego rekordzisty zajął Holender Patrcik Roest, a na trzeciej pozycji uplasował się Davide Ghiotto z Włoch. Reprezentanci Polski - Artur Janicki, Mateusz Owczarek i Szymon Pałka wystąpili w dywizji B. Tam najlepiej spisał się Janicki, który osiągnął 30. pozycję z wynikiem 6:31,051 s. Pozostali z Biało-Czerwonych uplasowali się w czwartej dziesiątce, Pałka zajął 35. miejsce (6:33,296 s), a Owczarek uplasował się cztery lokaty niżej (6:41,713 s).

Kinga Filipek

Amatorka biegania i pisania, studentka zarządzania w sporcie. Na portalu najczęściej znajdziecie mnie w działach siatkówki, skoków narciarskich, lekkoatletyki i łyżwiarstwa.