NBA: Clippers wygrywają w derbach LA, Suns zatrzymani przez Warriors

• Dodał: Marcin Weiss
  • Data publikacji: 04.12.2021, 09:00

Phoenix Suns zostali zatrzymani. Słońca nie miały najmniejszych szans w wyjazdowym spotkaniu przeciwko Golden State Warriors i zakończyły swoją serię wygranych na 18 meczach. Zdecydowanie więcej emocji dostarczyły derby Los Angeles, z których po zaciętej końcówce zwycięsko wyszli Clippers 119:115.

Utah Jazz - Boston Celtics

Świadkami kapitalnego widowiska byli zgromadzeni w Vivint Arena kibice Utah Jazz. Trzecia ekipa zachodu podejmowała Boston Celtics, którzy wygrali dwa poprzednie spotkania i na moment udało im się wskoczyć do czołowej ósemki Konferencji Wschodniej. Po stronie gości w meczu zabrakło Jaylena Browna, natomiast w barwach Jazz do gry powrócił Royce O'Neale.

Początek meczu zdecydowanie należał do podopiecznych Quinna Snydera, którzy już po pięciu minutach prowadzili 15:4. Świetny start zaliczył Mike Conley (29pkt/4zb/7as), który w tym czasie trafił wszystkie trzy próby zza łuku i miał na koncie już dziewięć oczek. W kolejnych minutach przewaga Jazz utrzymywała się na podobnym poziomie, a kolejne trójki dołożył Donovan Mitchell (34pkt/6as), a gospodarze wygrali kwartę 38:25, trafiając aż 9 z 13 prób zza łuku. W drugiej odsłonie Celtics poprawili grę w defensywie, dzięki czemu byli w stanie przeprowadzić serial punktowy 13:3 i zbliżyć się do rywali na cztery oczka. Świetnie w tej kwarcie zaprezentował się Al Horford (21pkt/6zb/9as), którego 12 punktów dobitnie przyczyniło się do odrobienia strat, a na przerwę przyjezdni schodzili z 3-punktowym deficytem.

Trzecia kwarta to pokaz radosnej koszykówki z obu stron. Obie ekipy rzucały ze skutecznością 65% z gry oraz ponad 50% zza łuku. Dodatkowo zespoły popełniły łącznie ledwie cztery straty w tych dwunastu minutach, co sprawiało, że na grę ofensywną patrzyło się z wielką przyjemnością. Aż 16 punktów w kwarcie uzbierał Jayson Tatum (37pkt/6zb/5as), na co odpowiedzieć próbował Mitchell z 12 oczkami. Drużyny kilkukrotnie zmieniały się na prowadzeniu - w całym spotkaniu aż 20-krotnie - a kwarta zakończyła się wynikiem 41:41. Walka o zwycięstwo miała się więc rozstrzygnąć w czwartej kwarcie. W niej pierwszy atak przeprowadzili Celtics, a konkretniej Robert Williams III - środkowy zdobył 6 z 9 kolejnych punktów gości, dzięki czemu Boston objął prowadzenie 113:109. Odpowiedź Jazz była jednak doskonała, ponieważ kolejne siedem posiadań gospodarzy kończyło się punktami. Dzięki temu na niecałe dwie minuty przed końcem to ekipa z Salt Lake City prowadziła 127:120. Przyjezdni spróbowali jeszcze jednego ataku, ale trójki Conleya oraz Mitchella zamknęły mecz i zapewniły Utah zwycięstwo 137:130.

"Dobrze jest wygrywać takie spotkania. W pewnym momencie mogliśmy się poddać i przestać grać we właściwy sposób. Nie zrobiliśmy tego. Cały czas dzieliliśmy się piłką i ufaliśmy sobie nawzajem - to właśnie dlatego ta wygrana jest dla nas tak ważna" - mówił po spotkaniu Rudy Gobert.

Los Angeles Lakers - Los Angeles Clippers

Do bardzo nietypowej sytuacji doszło przed derbami Los Angeles. Ledwie dwa dni temu otrzymaliśmy informację, że LeBron James został objęty protokołem COVID-19 i będzie poza grą przez co najmniej dziesięć dni. Takie zasady dotyczą przynajmniej 99% zawodników w lidze. W przypadku LeBrona liga zdecydowała się jednak pójść na rękę zespołowi z miasta aniołów i gdy tylko James zwrócił dwa negatywna testy, został dopuszczony do gry.

Pomimo powrotu swojej największej gwiazdy Jeziorowcy nie wyglądali najlepiej. W pierwszej połowie Clippersi rzucali na bardzo słabej, 39-procentowej skuteczności z gry, a mimo tego i tak znajdowali się na prowadzeniu. Po przegranej pierwszej oraz drugiej kwarcie Lakersi wzięli się do roboty w trzeciej odsłonie, którą zakończyli ze skutecznością 60% z gry. Niewiele to jednak zmieniło, ponieważ podopieczni Tyronna Lue również odnaleźli rytm w ataku, dzięki czemu również trzecia kwarta padła ich łupem i przed ostatnią odsłoną goście prowadzili dziesięcioma punktami.

W decydującej kwarcie grę na siebie wziął LeBron (23pkt/11zb/6as/2prz) oraz Malik Monk (20pkt/4zb/2prz), który zdobył w niej aż 14 oczek. Po celnej trójce Anthony'ego Davisa (27pkt/10zb/4as) na dwie minuty przed końcem spotkania Lakers przegrywali już tylko 109:110. Końcówka należała jednak dość niespodziewanie do Luke'a Kennarda (19pkt/4zb) - skrzydłowy Clippers trafił dwie kolejne trójki, który zapewniły 3-punktowe prowadzenie gościom. Chwilę później przewaga wzrosła do sześciu oczek po trafieniu Marcusa Morrisa (21pkt) na siedem sekund przed końcem czasu gry. Ostatecznie Clippers wygrali derbowe starcie 119:115 i przeskoczyli w tabeli lokalnego rywala.

"Myślę, że kontrolowaliśmy grę przez całą noc. Udało nam się odpowiedzieć po kilku słabszych spotkaniach, a dzisiaj potrafiliśmy sobie zaufać - to właśnie zapewniło nam wygraną przeciwko Lakers - wspominał bohater ostatniej kwarty, Luke Kennard.