Skoki narciarskie - PŚ: Hoerl zwycięzcą konkursu. Słaby występ Polaków

• Dodał: Paweł Ukleja
  • Data publikacji: 05.12.2021, 17:57

Jan Hoerl został zwycięzcą konkursu indywidualnego na skoczni im. Adama Małysza w Wiśle. Dla Austriaka jest to pierwsze zwycięstwo w zawodach rangi Pucharu Świata. Dzisiejsze podium uzupełnili Marius Lindvik (Norwegia) i Stefan Kraft (Austria). Najlepiej z Polaków zaprezentował się Kamil Stoch, który zajął jedenaste miejsce.

Wśród pięćdziesięciu zawodników, którzy mieli przystąpić do pierwszej serii konkursu indywidualnego znalazło się aż jedenastu Polaków. Byli to: Jan Habdas (nr 1), Tomasz Pilch (nr 2), Paweł Wąsek (nr 3), Stefan Hula (nr 4), Klemens Murańka (nr 5), Aleksander Zniszczoł (nr 7), Andrzej Stękała (nr 10), Jakub Wolny (nr 13), Dawid Kubacki (nr 21), Piotr Żyła (nr 24) oraz Kamil Stoch (nr 39). Przed rozpoczęciem zawodów rozegrano serię próbną, która padła łupem Halvora Egnera Graneruda. Norweg poszybował na odległość 129 metrów.

Warunki pogodowe na skoczni w Wiśle były nieporównywalnie lepsze niż w sobotę, lecz zbyt nisko ustawiona belka startowa sprawiła, że w pierwszej serii nie oglądaliśmy dalekich lotów. Najlepszy na półmetku okazał się Jan Hoerl, któremu do prowadzenia wystarczył skok na odległość 121 metrów. Tuż za jego plecami uplasował się Stefan Kraft, który lądował na 120 metrze i tracił do swojego rodaka jedynie 0,3 punktu. Trzecie miejsce zajmował Norweg Marius Lindvik, do którego należał najdłuższy skok pierwszej rundy - 122 metry. Jego strata do liderującego Austriaka wyniosła równo jeden punkt. Pierwszą ósemkę uzupełnili kolejno: Cene Prevc (121 m), Markus Eisenbichler (120,5 m), Junshiro Kobayashi (119,5 m), Karl Geiger (117 m) oraz Johann Andre Forfang (118,5 m). Strata dziesiątego Piusa Paschke do lidera wynosiła jedynie 9,3 punktu.

Najwyżej sklasyfikowanym Polakiem po pierwszej serii był Kamil Stoch, który dzięki skokowi na 117 metrów plasował się dziewiątej lokacie. Awans do drugiej rundy wywalczyli jeszcze Piotr Żyła oraz Aleksander Zniszczoł. Skoczek z Cieszyna oddał skok na odległość 115 metrów i na półmetku plasował się na 25. miejscu. Pozycję niżej sklasyfikowany został Aleksander Zniszczoł, który lądował w punkcie 116,5 metra. Niestety awansu do serii finałowej nie wywalczyła pozostała ósemka reprezentantów Polski. Najlepszym spośród tych, którzy odpadli był Dawid Kubacki (32. miejsce, 113 m). Niżej sklasyfikowani zostali: Paweł Wąsek (40. miejsce, 107 m), Tomasz Pilch (41. miejsce, 106,5 m), Stefan Hula (43. miejsce, 104 m), Jakub Wolny (45. miejsce, 104,5 m), Jan Habdas (46. miejsce, 100 m), Klemens Murańka (47. miejsce, 101,5 m) i Andrzej Stękała (49. miejsce, 100,5 m).

Przed rozpoczęciem drugiej serii belka powędrowała o dwie platformy w górę. Automatycznie przełożyło się to na osiągane odległości. Pierwsze miejsce z premierowej serii obronił Jan Hoerl. Austriak osiągnął odległość 128 metrów, co była najdłuższym skokiem w finałowej rundzie. Było to jego pierwsze zwycięstwo w konkursie rangi Pucharu Świata w karierze. Tuż za jego plecami, ze skokiem na 124 metry uplasował się Marius Lindvik. Do zwycięzcy stracił 6,7 punktu. Podium konkursu uzupełnił Stefan Kraft osiągając odległość 123 metrów. Miejsce tuż za podium wywalczył lider Pucharu Świata Karl Geiger (123 m). Pierwszą ósemkę uzupełnili: Markus Eisenbichler (5. miejsce), Cene Prevc (6. miejsce), Pius Paschke (7. miejsce) i Lovro Kos (8. miejsce).

Kamilowi Stochowi nie udało się utrzymać dziewiątej pozycji zajmowanej po pierwszej serii. Skok na odległość 116,5 metra wystarczył jedynie na jedenastą lokatę. Piotr Żyła w drugim skoku poprawił się o metr i wylądował na 116 metrze. Ostatecznie zakończył zmagania na 25. miejscu. Aleksander Zniszczoł wylądował metr bliżej niż w pierwszej odsłonie. 115,5 metra wystarczyło na uplasowanie się na 26. pozycji na koniec zawodów.