Liga Mistrzów: triumf Benfiki, Barcelona poza Ligą Mistrzów!

• Dodał: Kamil Czuj
  • Data publikacji: 08.12.2021, 22:54

Spotkanie 6. kolejki grupy E Ligi Mistrzów pomiędzy SL Benficą a Dynamem Kjiów zakończyło się zwycięstwem gospodarzy. Po golach Jaremczuka i Gilberto padł wynik 2:0. Tomasz Kędziora z powodu problemów zdrowotnych znalazł się poza kadrą ukraińskiej drużyny.

Przed tym meczem sytuacja obu drużyn była zgoła inna. Dynamo było już pewne, że niezależnie od wyniku rywalizacji z Benfiką i tak zajmie ostatnią pozycję w grupie. Portugalczycy z kolei musieli zgarnąć trzy „oczka” by mieć nadzieje na wyjście z drugiego miejsca w grupie. We wrześniu w Kijowie padł remis 0:0, ale w rewanżu to lizbończycy wydawali się być zdecydowanym faworytem.

Obaj szkoleniowcy nie mogli skorzystać ze wszystkich zawodników ze swoich kadr. W ekipie prowadzonej przez Jorge’a Jesusa zabrakło Lucasa Verissimo, Ridrigo Pinho oraz Nemanji Radonjicia. Mircea Lucescu nie mógł za to wystawić do rywalizacji Tomasza Kędziory, Denisa Popowa, Władysława Supriahy, a także Artiema Besedina

Od samego początku meczu Benfica ruszyła do ataku i widać było jak bardzo zmotywowani są gospodarze. Dość szybko przyniosło to efekt, bowiem już w 16. minucie Roman Jaremczuk pokonał Georgija Buszczana. Sześć minut później lizbończycy prowadzili już 2:0. Tym razem gola mocnym uderzeniem zdobył Gilberto. W kolejnych minutach podopieczni Jesusa zwolnili delikatnie tempo, ale cały czas w pełni kontrolowali mecz.

W drugich 45 minutach Benfica już w pełni cofnęła się do defensywy i oddała pole gry ekipie ze stolicy Ukrainy. Pomimo sporej przewagi i kilku naprawdę ciekawych akcji Dynamo, wynik nie uległ już zmianie i to gospodarze spokojnie zwyciężyli 2:0.

Wynik ten spowodował, że dzięki porażce FC Barcelony z Bayernem, Benfica przesunęła się na drugą pozycję  i zagra w Lidze Mistrzów na wiosnę. Zespół ukraiński z kolei zakończył rozgrywki z dorobkiem symbolicznego jednego punktu.

SL Benfica – Dynamo Kijów 2:0 (2:0)

Bramki: 16’ Jaremczuk, 22’ Gilberto

Benfica: Vlachodimos – Vertonghen, Otamendi, Almeida – Grimaldo, Mario (73’ Taarabt), Weigl, Pizzi (59’ Everton), Gilberto (73’ Lazaro) – Jaremczuk (82’ Nunez), Silva (82’ Bernardo)

Dynamo: Buszczan – Mykołenko, Syrota, Zabarnij, Tymczuk – Bujalskij, Sydorczuk (86’ Andrijewski), Szaparenko – Verbić (65’ de Pena), Garmasz (79’ Ramirez), Cygankow (79’ Karawajew)

Żółte kartki: 24’ Gilberto – 29’ Zabarnij, 36’ Verbić, 44’ Cygankow

Sędzia: Deniz Aytekin