Liga Europy: grad goli w Neapolu, triumf gospodarzy

• Dodał: Kamil Czuj
  • Data publikacji: 09.12.2021, 20:46

Spotkanie 6. kolejki grupy C Ligi Europy pomiędzy SSC Napoli a Leicester City FC zakończyło się zwycięstwem gospodarzy. Po dwóch golach Elmasa i bramce Ounasa dla gospodarzy oraz trafieniach Evansa i Dewsbury’ego-Halla dla angielskiej drużyny padł wynik 3:2. Piotr Zieliński rozegrał całe 90 minut i był jedną z jaśniejszych postaci we włoskiej ekipie.

Mecz ten był bardzo istotny dla obu drużyn, bowiem ważyły się w nim kwestie gry w europejskich pucharach na wiosnę. Przed tym spotkaniem „Lisy” znajdowały się na pierwszej pozycji z dorobkiem ośmiu „oczek”, zaś „Azzurri” piastowali trzecią lokatę z punktem mniej na swoim koncie. We wrześniu w Anglii padł remis 2:2 i w rewanżu wskazanie faworyta również nie było sprawą łatwą.

Obaj szkoleniowcy nie mogli skorzystać ze wszystkich zawodników ze swoich kadr, a można wręcz powiedzieć, że oba zespoły były naprawdę mocno zdziesiątkowane. W ekipie prowadzonej przez Luciano Spallettiego zabrakło Victora Osimhena, Lorenzo Insigne, Alessandro Zanoliego, Fabiana Ruiza, Stanislava Lobotki, czy Kalidou Koulibaly’ego. Brendan Rodgers nie mógł za to wystawić do rywalizacji Wesleya Fofany, Jamesa Justina, Ricardo Pereiry, Kelechiego Iheanacho, Ademoli Lookmana, Jannika Vestegaarda, Ayoze Pereza, a także Filipa Benkovicia.

Mecz rozpoczął się świetnie dla neapolitańczyków, którzy to już w 4. minucie wyszli na prowadzenie. Adam Ounas dopadł do futbolówki w polu karnym i pewnie pokonał duńskiego golkipera Leicester. W 24. minucie Włosi prowadzili już 2:0. Geniuszem błysnął Piotr Zieliński, który wymanewrował kilku przeciwników, ładne podał do Andrei Petagni, ten do Elifa Elmasa, a Macedończyk spokojnie wbił piłkę do pustej już bramki. „Lisy” jednak się nie poddały i już trzy minuty później zdobyły kontaktowe trafienie. W zamieszaniu po rzucie wolnym najlepiej odnalazł się Jonny Evans i prostym strzałem pokonał Alexa Mereta. Anglicy poszli za ciosem i w 33. minucie ponownie mieliśmy wynik remisowy. Ładną bramkę z linii pola karnego zdobył Kiernan Dewsbury-Hall.

Od początku drugich 45 minut Napoli mocno ruszyło do ataku i w 53. minucie ponownie wyszło na prowadzenie. Drugiego gola w tym meczu zdobył Elmas. „Lisy” mogły szybko odpowiedzieć, ale w 56. minucie strzał Jamesa Maddisona wylądował na słupku bramki strzeżonej przez Mereta. W kolejnych minutach podopieczni Rodgersa przejęli inicjatywę i za wszelką cenę starali się doprowadzić do wyrównania. Ostatecznie wynik nie uległ już zmianie i to Napoli zwyciężyło 3:2.

Wynik ten spowodował, że Napoli przesunęło się na drugą lokatę i wiosną zagra w 1/16 finału Ligi Europy. Leicester z kolei skończy fazę grupową na trzeciej pozycji, co premiuje grą w fazie pucharowej Ligi Konferencji Europy.

SSC Napoli – Leicester City 3:2 (2:2)

Bramki: 4’ Ounas, 24’ Elmas, 53’ Elmas – 27’ Evans, 33’ Dewsbury-Hall

Napoli: Meret – Rui, Jesus, rrahmani, Di Lorenzo – Zieliński, Demme (78’ Manolas) – Elmas, Lozano (45’ Malcuit), Ounas (63’ Mertens) – Petagna

Leicester: Schmeichel – Bertrand, Soyuncu, Evans, Castagne – Tielemans (77’ Soumare), Ndidi – Barnes (72’ Daka), Maddison – Dewsbury-Hall (89’ Albrighton) – Vardy

Żółte kartki: 33’ Petagna, 77’ Demme

Sędzia: Antonio Mateu Lahoz