Euroliga: mecz na szczycie dla Barcelony

• Data publikacji: 10.12.2021, 23:06

Zdecydowanie najważniejszym wydarzeniem 14. kolejki Euroligi był mecz Barcelony z Realem Madryt. Nie tylko było to El Clasico, ale także spotkanie na szczycie tabeli. Po zwycięstwo sięgnęła Barca, która umocniła się na prowadzenie w lidze.

Zespoły z Barcelony i Madrytu przed bezpośrednim meczem prowadziły w tabeli z bilansem 11-2 i dużą przewagą nad resztą stawki. Real chciał przedłużyć serię sześciu zwycięstw, a Barca wygrała pięć ostatnich spotkań. Kibiców Dumy Katalonii przed El Clasico martwić mogła porażka w lidze ACB z Bitci Baskonią. Spotkanie w Palau Blaugrana rozpoczęło się od sześciu punktów zdobytych przez Real. Gospodarze na pierwsze trafienie musieli czekać ponad trzy minuty. Kilka punktów później po trójce Nikoli Miroticia był już remis 14:14. Potem Barcelona przejęła inicjatywę i po pierwszej kwarcie wygrywała 24:19. Na początku drugiej części gry Kyle Kurić wyprowadził zespół z Katalonii na dwucyfrowe prowadzenie - 31:21. Zespół Sarunasa Jasikewiciusa dzięki świetnemu atakowi do przerwy prowadził 51:42. W drugiej połowie nie zabrakło emocji, ale nie było za to zwrotu sytuacji. Barca utrzymywała bezpieczny zapas punktowy i ostatecznie wygrała 93:80. Bohaterem gospodarzy był Nikola Mirotić, który zdobył 31 punktów i miał 10 zbiórek. Obecnie ekipa Barcelony prowadzi w tabeli ze zwycięstwem przewagi nad rywalem z Madrytu.

Zenit St. Petersburg przerwał trzeci mecz z rzędu z niżej notowanym rywalem. Mecz rosyjskiej drużyny z Fenerbahce był wyrównany. Pierwsza kwarta zakończyła się wynikiem 18:16 dla gospodarzy, a dla gości z Turcji aż 15 oczek zdobył Jan Vesely. Czeski środkowy w całym meczu rzucił 32 punktów, co jest jego rekordem kariery. Vesely był także ważną postacią w końcówce, która okazała się decydująca. Fenerbahce wygrało ostatnią kwartę 25:18, a cały mecz 86:80. Ekipa ze Stambułu odniosła dopiero piąte zwycięstwo w sezonie. Bilansem z Zenitem (8-6) zrównał się Unics Kazań, który pokonał na wyjeździe 85:74 z Maccabi Playtika Tel Awiw. Na przełomie trzeciej i czwartej kwarty rosyjska drużyna zanotowała serię 9:0, a w ostatnią część gry zwyciężyła 22:8. Lorenzo Brown zdobył 25 punktów.