EBL: Asseco Arka triumfuje w derbach trójmiasta
Andrzej Romański/PLK

• Dodał: Marcin Weiss
  • Data publikacji: 11.12.2021, 19:28

W sobotnim spotkaniu 14. kolejki Energa Basket Ligi rozgrywanym w Sopocie drużyna Trefla została pokonana przez lokalnego rywala - Asseco Arkę Gdynia 58:72. Zwycięstwo pozwoliło przyjezdnym zrównać się w tabeli z dzisiejszym przeciwnikiem.

Spotkanie w Sopocie zapowiadało się na bardzo ciekawe oraz wyrównane starcie. Mecz pomiędzy sąsiadami nie tylko geograficzni, ale również tymi z tabeli, gdzie obie ekipy dzieli tylko jedno zwycięstwo. Pierwsze minuty gry przebiegały dokładnie tak, jak się można było spodziewać - w pierwszej kwarcie żadna z drużyn nie była w stanie osiągnąć przewagi większej niż trzy oczka, choć obraz ich gry wyglądał zupełnie inaczej. Podopieczni trenera Miloša Mitrovića grali w mocno ograniczonej rotacji, ale na bardzo wysokiej skuteczności z gry, która była o kilkanaście procent wyższa niż w przypadku rywali. Gospodarze utrzymywali się jednak w spotkaniu dzięki sporej ilości strat w wykonaniu przeciwników, choć sami mieli spore problemy z linii rzutów osobistych. Ostatecznie na przerwę w lepszych nastrojach schodzili gracze trenera Marcina Stefańskiego, którzy prowadzili 38:34, pomimo popisów strzeleckich Jacobi Boykinsa - 19pkt/7zb, 6/6 z gry w I połowie.

Po zmianie stron wynik uległ całkowitej zmianie. Goście utrzymali bardzo wysoką skuteczność z gry, jednocześnie wciąż zatrzymując rywali na bardzo niskim procencie. Co jednak ważniejsze, podopieczni Mitrovića nie popełniali już tak wielu strat, dzięki czemu bardzo szybko objęli prowadzenie, które następnie sukcesywnie zwiększali. Przed ostatnią kwartą goście prowadzili jeszcze tylko jednym oczkiem, ale w czwartej kwarcie kompletnie rozbili sopocian, pozwalając im na jedynie osiem punktów w dziesięć minut. Asseco Arka Gdynia wygrała 72:58, dzięki czemu zrównała się bilansem z dzisiejszym rywalem. Bohaterem spotkania był niewątpliwie Boykins, który zapisał na koncie 29 punktów, 10 zbiórek oraz 2 przechwyty.

Trefl Sopot - Asseco Arka Gdynia 58:72 (20:20, 18:14, 12:17, 8:21)

Trefl: Kolenda 9, Leończyk 9, Gruszecki 9, Moten 8, Franke 8, Davis 7, Sharma 6, Dorsey 2, Łałak, Klawa, Jaszczerski

Arka: Boykins 29, Musić 10, Wołoszyn 10, Dylewicz 7, Hrycaniuk 4, Bogucki 4, Wilczek 4, Perzanowski 2, Durham II 2, Walkowiak