EBLK: zwycięstwo Zagłębia z Pszczółką po dogrywce
Dawid Lis

• Data publikacji: 11.12.2021, 20:20

W sobotę rozegrano wszystkie spotkania 10. kolejki Energa Basket Ligi Kobiet. W większości triumfowały faworyzowane zespoły. Do niespodzianki doszło w Sosnowcu, gdzie Zagłębie wygrało po dogrywce z Pszczółką Polskim Cukrem AZS-em UMCS-em Lublin.

Pszczółka w tym sezonie w EBLK przegrała tylko raz, z Arką Gdynia. Ostatnio jednak jest osłabiona, a dodatkowo gra także w Eurocupie. Ze słabej dyspozycji lublinianek skorzystało Zagłębie Sosnowiec, ale sięgnęło po czwarte zwycięstwo w sezonie. Gospodynie dzięki dobrej końcówce drugiej kwarty prowadziły do przerwy 36:31. Trzecia część gry należała do Akademiczek, które wygrały ją 30:13 i miały nawet 14 punktów zapasu. Koszykarki Zagłębia potrafili się podnieść z tej sytuacji. W czwartej kwarcie przez ponad sześć minut nie straciły punktu i wyszły na prowadzenie. Końcówka była wyrównana, Jessica January chciała szansę na "zamknięcie" meczu na linii rzutów wolnych, ale trafiła tylko raz. Po 40 minutach było 75:75 i doszło do dogrywki. W niej ekipa z Sosnowca odskoczyła na dziewięć punktów i wygrała 89:86. January rzuciła 28 punktów i miała 12 asyst.

Pozostałe spotkania nie były tak wyrównane i nie przyniosły niespodzianek. VBW Arka Gdynia i BC Polkowice zrównały się bilansem (7-2) z pauzującą Ślęzą Wrocław. Zespoły te wygrały odpowiednio z Politechniką Poznań i Eneą Gorzów Wielkopolski. Już dziesiątą porażkę poniosło GTK Gdynia, które musiało uznać wyższość drużyny z Bydgoszczy.

Wyniki meczów 10. kolejki:

SKK Polonia Warszawa - Energa Toruń 81:65
VBW Arka Gdynia - Enea AZS Politechnika Poznań 90:50
CTL Zagłębie Sosnowiec - Pszczółka Polski Cukier AZS UMCS Lublin 89:86 (po dogrywce)
Polskie Przetwory Basket-25 Bydgoszcz - GTK Gdynia 69:51
PolskaStrefaInwestycji Enea Gorzów Wlkp. - BC Polkowice 73:78