Gimnastyka artystyczna: próba sił przed MŚ dla Rosjanek

• Dodał: Inga Świetlicka
  • Data publikacji: 28.08.2018, 10:34

Rosjanki zdominowały zmagania w zawodach World Challenge Cup w Kazaniu. Jak wypadły polskie zawodniczki?

Weekendowe zmagania gimnastyczek artystycznych w Kazaniu były ostatnim sprawdzianem przed mistrzostwami świata, które w dniach 10-16 września odbędą się w Sofii. Reprezentantki gospodyń nie zawiodły oczekiwań miejscowej publiczności i na planszy w stolicy Tatarstanu wystąpiły w głównych rolach. Walka o miejsca na podium była jednak bardzo wyrównana.

Dina Awerina i Aleksandra Sołdatowa ukończyły wielobój z taką samą notą łączną: 80.40 pkt. Obie gimnastyczki otrzymały za układy z obręczą, piłką i maczugami oceny powyżej 20 pkt. Ostatecznie triumfowała Aleksandra Sołdatowa, która miała minimalnie wyższe punkty za jakość wykonania układów. Na najniższym stopniu podium stanęła najgroźniejsza rywalka Rosjanek – Linoy Ashram z Izraela (78.80 pkt.). Tę trójkę od pozostałych gimnastyczek dzieliła różnica klas – czwarta w klasyfikacji Bułgarka Boryana Kaleyn miała notę łączną słabszą od Ashram o ponad 5 pkt. Sklasyfikowano 45 zawodniczek, z zawodów tuż przed startem z powodu urazu ramienia wycofała się druga z bliźniaczek Awerina – Arina.

Natalia Kozioł i Natalia Kulig poprawiły swoje lokaty sprzed tygodnia. Polki zmagania w Kazaniu ukończyły w trzeciej dziesiątce. Natalia Kozioł z dorobkiem 58.20 pkt. uplasowała się na 23. miejscu, a Natalia Kulig z notą słabszą o punkt zajęła 26. pozycję. Nasze zawodniczki najlepiej zaprezentowały się w układzie z maczugami, w którym Kozioł była 21. (15.00), a Kulig 23. (14.70).

W finałach z poszczególnymi przyborami Dina Awerina odbiła sobie „niepowodzenie” w wieloboju, zdobywając komplet czterech złotych medali. Linoy Ashram za każdym razem zajmowała drugie miejsca, a Aleksandra Sołdatowa miała wyraźnie słabszy dzień i zmagania finałowe ukończyła z trzema brązowymi krążkami. Na najniższym stopniu podium w finale z obręczą stanęła Boryana Kaleyn.

Wielobój drużynowy – podobnie jak indywidualny – zakończył się „remisem”. Taką samą notę łączną (43.95) po dwóch występach miały reprezentacje Rosji i Włoch. Tym razem jednak ocena za jakość wykonania wyższa była u zbiorówki z Italii i to Włoszki cieszyły się ze złotych medali. Brązowe krążki wywalczyły Bułgarki, które na półmetku zmagań były pierwsze. Poza podium sklasyfikowano Białorusinki i Japonki – zbiorówki, które w Sofii zamierzają włączyć się do walki o medale mistrzostw świata i kwalifikacje olimpijskie do igrzysk w Tokio.

Reprezentacja Polski w składzie Julia Chochół, Alicja Guja, Aleksandra Wlaźlak, Aleksandra Majewska, Michalina Nicpoń i Agata Malisiewicz zaprezentowała dwa dobre układy, w których udało się uniknąć poważnych błędów. Ćwiczenie z obręczami sędziowie ocenili na 17.90, co było 14. wynikiem dnia. Za układ z piłkami i skakankami Polki otrzymały notę 15.70 (16. wynik) i ostatecznie w wieloboju zostały sklasyfikowane na 14. pozycji w gronie 20. zbiorówek.

W finałach gospodynie wzięły rewanż na Włoszkach i wygrały zarówno układ z obręczami jak i z piłkami i skakankami. Gimnastyczki z Italii tym razem musiały zadowolić się srebrem (3 piłki, 2 skakanki) i brązem (5 obręczy). Na podium stawały także najgroźniejsze rywalki: Bułgaria zdobyła srebro w układzie z obręczami, a Japonki brąz w finale z piłkami i skakankami.