PKO Ekstraklasa: Jagiellonia wygrywa w Gdańsku

• Dodał: Dawid Tymosz
  • Data publikacji: 11.12.2021, 22:09

Jagiellonia Białystok nieoczekiwanie pokonała faworyzowaną Lechię Gdańsk 2:1. "Lechiści" tym samym nie wykorzystali potknięcia Lecha Poznań, które pozwalało im zbliżyć się nawet na dwa punkty.

Przez znaczną część meczu oba zespoły miały problem z wyprowadzaniem składnych akcji ofensywnych. Na przestrzeni 90. minut można wyróżnić kilka. W 6. minucie skuteczną interwencją po strzale Bartosza Kopacza popisał się, wracający do bramki Jagiellonii, Pavels Steinbors. Wahania emocjonalne przeżywał Taras Romańczuk. Kapitan gości najpierw 10. minucie otrzymał czwartą żółtą kartkę, która oznaczała absencję w ostatnim meczu przed przerwą zimową. W 35. minucie reprezentant Polski otworzył wynik spotkania, a dziesięć minut później sprokurował rzut karny. Skutecznym egzekutorem jedenastki był Flavio Paixao. Portugalczyk strzelił tym samym setnego gola w Ekstraklasie.

W drugiej połowie drużyna prowadzona przez Ireneusza Mamrota szybko wyszła na ponowne prowadzenie. Tomas Prikryl zagrał do niepilnowanego w polu karnym Bartosza Bidy, a ten piętką pokonał Dusana Kuciaka. Dosłownie chwilę później ten sam gracz stanął oko w oko z bramkarzem po fatalnym błędzie Kristersa Tobersa, ale tym razem Słowak wybronił strzał napastnika przyjezdnych. Po straconej bramce Lechia niby próbowała odrobić straty, lecz robiła to bez wymiernego efektu. Najlepszą okazję zmarnował w doliczonym czasie gry Łukasz Zwoliński, który główkował w słupek. Ponadto Steinbors zanotował kluczową interwencję w ostatniej akcji spotkania, ratując zespół przed stratą punktów.

Lechia Gdańsk - Jagiellonia Białystok: 1:2 (1:1)

Bramki: 45' Paixao (k.) - 35' Romańczuk, 54' Bida

Lechia: Kuciak - Kopacz, Tobers (77' Żukowski), Maloca, Pietrzak - Ceesay (63' Sezonienko), Kubicki, Biegański (50' Kałuziński), Gajos (63' Terrazzino), Durmus - Paixao (63' Zwoliński)

Jagiellonia: Steinbors - Pazdan, Puerto, Tiru - Prikryl, Nalepa (70' Struski), Pospisil, Romańczuk, Nastić - Cernych (77' Żyro), Bida (70' Mystkowski)

Żółte kartki: 48' Pietrzak, 54' Kubicki, 89' Kałuziński - 10' Romańczuk, 75' Prikryl

Sędzia: Paweł Raczkowski