Lekkoatletyka - ME w biegach przełajowych: Dublet Norwegów, Polacy daleko

• Dodał: Arkadiusz Kubiak
  • Data publikacji: 12.12.2021, 15:55

W Dublinie zakończyły się dziś 27. Mistrzostwa Europy w biegach przełajowych. Po złote medale w obu biegach seniorskich sięgnęli Norwegowie. Polscy zawodnicy uplasowali się na odległych pozycjach.

Stolica Irlandii była gospodarzem tegorocznej edycji, po tym jak z powodu COVID-19 odwołano zeszłoroczną. Dublin okazał się szczególnie szczęśliwy dla Norwegów. W biegu seniorów na dystansie ok. 10 km, po swój 5. z rzędu, lecz pierwszy w tej kategorii wiekowej złoty medal, sięgnął Jakob Ingebrigtsen. Mistrz olimpijski wcześniej czterokrotnie tryumfował w indywidualnej rywalizacji juniorów. Teraz, choć mógł startować w biegu młodzieżowców, wybrał główny wyścig, który wygrał z wynikiem 30:15. Powtórzył tym samym wyczyn swojego starszego brata Filipa, który sięgnął po tytuł w 2018 roku. Drugie miejsce zajął reprezentujący Turcję Aras Kaya, a brąz przypadł Francuzowi Jimmy'emu Gressierowi, który w ostatnich latach dominował w kat. U23. Jedyny z biało-czerwonych, Artur Olejarz, zajął 48. miejsce ze stratą dwóch minut do zwycięzcy.

Niedługo później (bieg kobiet kończył zmagania) okazało się, że Norwegowie mają podwójne powody do świętowania. O 10 lat starsza od swojego kolegi z reprezentacji Karoline Bjerkeli Grøvdal po latach walki o seniorskie złoto (do tej pory 1 srebrny i 4 brązowe medale), w końcu dopięła swego i sięgnęła po medal z najcenniejszego kruszcu. Na ostatnim okrążeniu odskoczyła Szwedce Meraf Bahcie i z wynikiem 26:34 wygrała rywalizację na dystansie ok. 8 km. Tym samym przełamała dominację Turczynki Yasemin Can (dziś 14.), która zwyciężała w czterech ostatnich edycjach. Brąz wywalczyła Niemka Alina Reh. Alicja Konieczek dobiegła na 42. pozycji ze stratą 2:45.

W pozostałych kategoriach wiekowych (U23 i U20), najlepiej z biało-czerwonych zaprezentowała się Beata Topka, która zajęła 17. miejsce w biegu młodzieżowców. Trzecie złoto z rzędu, choć pierwsze w nowej kategorii wiekowej, wywalczyła Włoszka Nadia Batocletti. Polki były też sklasyfikowane w dwóch "drużynówkach". W kat. U23 nas zespół zajął 6., a w kat. U20 - 11. miejsce.

Klasyfikację medalową zwyciężyli Brytyjczycy, którzy dzięki medalom w rywalizacjach drużynowych, ostatecznie wywiozą z Dublinu 8 krążków, w tym 5 złotych. Drugie miejsce dla Norwegów (2-2-1), a trzecie dla Włochów (2-0-0).