Snooker - Scottisch Open: seria przegranych finałów Higginsa trwa, tytuł dla Brecela

• Dodał: Mateusz Czuchra
  • Data publikacji: 12.12.2021, 22:52

Luca Brecel zwyciężył w finałowym pojedynku Scottisch Open. Belgijski snookerzysta pokonał Johna Higginsa 9:5, jednocześnie zdobywając swój drugi rankingowy tytuł w karierze. Natomiast niedzielna porażka Szkota jest czwartą z rzędu przegraną w finałowych spotkaniach.

Jak i Luca Brecel, tak i John Higgins, do niedzielnego finału przystępowali po wyśmienitych spotkaniach w poprzedniej rundzie. Ten pierwszy odprawił Anthony'ego McGilla 6:1, z kolei Szkot w tym samym stosunku pokonał Ronnie'ego O'Sullivana. W decydującym pojedynku, w roli faworyta można było stawiać Johna Higginsa. Na przekór opinii wielu ekspertów, lepszą inauguracje zaliczył Brecel, który pewnie zwyciężył w pierwszych trzech partiach. Dopiero w czwartym frejmie swój licznik otworzył 46-latek, a na 20-minutową przerwę schodził z optymistycznym akcentem.

Pierwsza wygrana partia oraz regulaminowa przerwa nie zmieniła jednak obrazu tego meczu. Brecel kontynuował swój udany występ podczas zawodów w Llalundo i bardzo szybko zagwarantował sobie czterofrejmowe prowadzenie. Zacięty siódmy frejm, który padł łupem czterokrotnego mistrza świata, nie wybił z rytmu 26-latka. W ostatniej rozgrywce pierwszej sesji Brecel zanotował pierwszego trzycyfrowego brejka, jednocześnie zagwarantował sobie sporą zaliczkę przed sesją wieczorną.

Drugą sesję Belg otworzył w najlepszym możliwy sposób, a po dwóch udanych podejściach, prowadził 8:2. Wtedy nic nie wskazywało, by losy spotkania mogły się odwrócić, a większość oglądających odliczała minuty do zakończenia tej rywalizacji. Wówczas Higgins, jak na byłego mistrza świata przystało, pokazał charakter. Kolejne trzy frejmy padły na konto Brytyjczyka, który był coraz bliżej swojego rywala, ale nadal Brecelowi brakowało tylko jednej partii do celu. Czternasta odsłona okazała się być ostatnią, Belg wspiął się na wyżyny swoich możliwości, a mecz zakończył 127-punktowym podejściem. Dla 26-latka to drugie zwycięstwo w zawodach rankingowych.

Luca Brecel 9 - 5 John Higgins
71-33, 96-0 (96), 61-8, 0-91, 69-21 (61), 59-56, 46-75 (70), 104-0 (104),79-27 (79), 98-0 (64), 5-97, 17-73 (73), 25-62 (53), 128-0 (127)