Podsumowanie lig: Waczyński na dłużej w Casademoncie

• Data publikacji: 13.12.2021, 11:52

Miniony tydzień przyniósł kolejne rozgrywki w europejskich ligach koszykarskich. Polacy grali w Hiszpanii, Włoszech, Niemczech, Rosji, Francji i Serbii.

Liga hiszpańska

Dobra informacja napłynęła z Saragossy. Adam Waczyński przedłużył kontrakt z Casademontem do końca sezonu. Okazję do pokazania swojej przydatności w zespole miał już w meczu 13. kolejki z Urbasem Fuenlabradą. Polski koszykarz w 20 minut rzucił 9 punktów. Casademont był tylko tłem dla Fuenlabrady, która przez cały czas kontrolowała przebieg spotkania i wygrała 85:74. Obydwa zespoły mają taki sam bilans (4-9) i plasują na 14. i 16. pozycji. Porażkę poniósł także drugi zespół z reprezentantem naszego kraju. Gran Canaria przegrała po wyrównanym meczu 80:82 z BAXI Manresą. AJ Slaughter w 32 minuty zdobył 11 punktów dla gospodarzy.

W hicie kolejki Barcelona pokonała 75:60 Lenovo Teneryfę. Zespół z Katalonii na dobre odskoczył w drugiej połowie. W tabeli jest jednak drugi za Realem Madryt. Królewscy także dzięki dobrej postawie po przerwie wygrali 79:74 z Unicają Malaga. Mecz Walencji z Monbus Obradoiro został przełożony z powodu przypadków koronawirusa w pierwszej drużynie.

Liga niemiecka

Tomasz Gielo był najlepszym zawodnikiem meczu Olivera Wurzburg w 10. kolejce. Polak zdobył 19 punktów, trafiając pięć trójek. Jego drużyna przegrała jednak 86:87 z Basketball Brunszwik. W drugiej kwarty goście odskoczyli na dwucyfrową przewagę, ale Wurzburg był blisko odrobienia strat. Pojawiają się doniesienia, że z Syntainics Mitteldeutscher pożegna się Jakub Garbacz. Polski strzelec nie pojawił się w składzie ekipy na przegrany 90:91 pojedynek z Gottingen. Oczywiście najważniejszym meczem kolejki była rywalizacja Alby Berlin z Bayernem Monachium. Pierwszą kwartę zespół ze stolicy Niemiec wygrał 22:16. W drugiej części spotkania ekipa z Bawarii przejęła inicjatywę, a potem utrzymała nieznaczną przewagę i triumfowała 80:73.

Oliver Wurzburg - Basketball Brunszwik 86:87
Alba Berlin - Bayern Monachium 73:80

Liga włoska

NutriBullet Treviso przegrał 63:73 z Carpegna Prosciuto Pesaro. Zespół gości prowadził praktycznie przez cały mecz, ale Treviso zbliżyło się do rywali, który jednak ponownie odskoczyli. Michał Sokołowski w drużynie gospodarzy zagrał przez 25 punktów i zdobył 9 punktów.

NutriBullet Treviso - Carpegna Prosciuto Pesaro 63:73

Liga VTB

Po szóste zwycięstwo w siódmym meczu sięgnął Zenit St. Petersburg, który pokonał 90:74 Niżny Nowogród. Mateusz Ponitka zdobył 9 oczek. Drugi z braci, Marcel Ponitka - zawodnik Parmy Perm nadal jest kontuzjowany. Jego drużyna uległa 85:90 Lokomotiwowi Kubań. Przypomnijmy, że Zastal Zielona Góra był blisko zwycięstwa z Awtodorem Saratow, ale ostatecznie przegrał 74:81.

Liga francuska

Serię porażkę przerwało Le Portel, które w Paryżu triumfowało 86:62. Mateusz Wojciechowski w 33 minuty zdobył 7 punktów dla zwycięskiej drużyny. Oczko mniej zanotował Dominik Olejniczak. Jego Gravelines-Dunkierka wygrała 90:74 z Cholet. W hicie kolejki SIG Strasburg triumfował 99:90 w starciu z AS Monako.

Liga ABA

Bardzo dobre spotkanie rozegrał Aleksander Balcerowski. Polski środkowy zanotował double-double (15 punktów i 15 zbiórek). Dodatkowo, jego Mega Basket Belgrad zwyciężył 78:65 z drużyną ze Splitu.