Pływanie - MŚ na krótkim basenie: rekord Europy juniorów Chmielewskiego. Stokowski w finale grzbietu
DVIDSHUB/Wikimmedia/CC BY 2.0

• Dodał: Kacper Tyczewski
  • Data publikacji: 16.12.2021, 17:11

Za nami pierwszy dzień pływackich mistrzostw świata na krótkim basenie. Na początku rywalizacji w Abu Zabi rekord Europy juniorów na 200 metrów stylem motylkowym pobił Krzysztof Chmielewski. Świetnie na 100 metrów stylem grzbietowym spisał się Kacper Stokowski, który pewnie awansował do finału. Wydarzeniem dnia był rekord świata na 200 metrów stylem dowolnym kobiet w wykonaniu Siobhan Bernadette Haughey.

W sesji porannej mieliśmy okazję oglądać trzech reprezentantów Polski. Na 200 metrów stylem motylkowym świetnie popłynął Krzysztof Chmielewski, który z czasem 1:51,48 pobił rekord Europy juniorów. Polak poprzedni rekord, należący do Kristofa Milaka poprawił o 0,18 sekundy. Niestety pomimo tak dobrego rezultatu Chmielewskiemu nie udało się awansować do finału. Do startu w najlepszej ósemce zabrakło mu zaledwie 0,01 sekundy.

Natomiast w eliminacjach na 200 metrów stylem grzbietowym udział wzięli Kacper Stokowski oraz Radosław Kawęcki. Szczególnie zadowolony mógł być Stokowski, który do półfinału wszedł z najlepszym wynikiem sesji porannej - 50,38 sekundy. Taki sam czas jak Polak uzyskał także Guilherme Guido. Radosław Kawęcki w eliminacjach uplasował się na 14. miejscu.

Później w sesji popołudniowej w swoim półfinale Kacper Stokowski jeszcze się poprawił i uzyskał czas 49,94 sekundy, co dało mu awans do finału z czwartym rezultatem. Radosław Kawęcki z wynikiem 50,88 sekundy zajął 13. miejsce i odpadł z rywalizacji.

Pierwszym złotym medalistą na czempionacie w Abu Zabi został Felix Auboeck, który zwyciężył na 400 metrów stylem dowolnym. Podium uzupełnili Danas Rapsys i Antonio Djaković. Natomiast w kolejnym finale na 200 metrów stylem dowolnym kobiet padł pierwszy rekord świata podczas mistrzostw. Najlepszy wynik w historii na krótkim basenie uzyskała Siobhan Bernadette Haughey. Reprezentantka Hongkongu 200 metrów przepłynęła w czasie 1:50,31. Drugie miejsce z blisko dwiema sekundami straty zajęła Rebecca Smith, a trzecia była Paige Madden.

W finale na 200 metrów stylem motylkowym szczególnie zawiedziony może być Trenton Julian, który prowadził przez długi czas, a ostatecznie rywalizację zakończył na czwartym miejscu. Natomiast ze złota cieszył się Alberto Razetti, który na podium wyprzedził Noe Pontiego oraz Chada Le Closa. Dla Alberto Razzettiego początek mistrzostw w Zjednoczonych Emiratach Arabskich był bardzo udany, ponieważ oprócz złota na 200 metrów stylem motylkowym dołożył jeszcze brąz na 200 metrów stylem zmiennym. W tej konkurencji lepsi od Włocha okazali się Daiya Seto oraz Carson Foster. Pierwszy medal z najcenniejszego kruszcu dla Kanady zdobyła Tessa Cieplucha na 400 metrów stylem zmiennym kobiet. Cieplucha w walce o złoto pokonało Ellen Walshe i Melanie Margalis.

Na zakończenie rywalizacji pierwszego dnia mistrzostw odbyły się sztafety kobiet i mężczyzn na 100 metrów stylem dowolnym. U pań dwie reprezentacje zdobyły złoty medal, ponieważ Amerykanki oraz Kanadyjki uzyskały ten sam czas 3:28,52. Brązowy krążek zdobyły Szwedki. Wśród mężczyzn najwyższy stopień podium zajęli Rosjanie którzy wyprzedzili Włochów oraz Amerykanów.