Skoki narciarskie - PŚ: zwycięstwo Geigera i szóste miejsce Stocha
Joanna Malinowska / sportwobiektywie.pl

Skoki narciarskie - PŚ: zwycięstwo Geigera i szóste miejsce Stocha

  • Dodał: Kinga Marchela
  • Data publikacji: 18.12.2021, 17:42

Na kolejny weekend sezonu olimpijskiego skoczkowie przyjechali do szwajcarskiego Engelbergu. W sobotnim konkursie zwyciężył Karl Geiger, a wraz z nim na podium stanęli Ryoyu Kobayashi i Timi Zajc. Nie był to dobry dzień dla Polaków. Najlepszy z nich, Kamil Stoch, zajął szóstą lokatę. Reszta naszych zawodników znalazła się poza finałową trzydziestką. 

 

W piątkowych kwalifikacjach awans do konkursu wywalczyło pięciu naszych zawodników, wśród których niestety nie znaleźli się Piotr Żyła i Klemens Murańka. Jako pierwszy, z numerem szóstym, na belce zasiadł Andrzej Stękała. Polak uzyskał 121.5 metra przy wietrze w plecy i zajął 35. pozycję żegnając się ze startem w drugiej serii. Nadziei nie przyniosły także skoki Pawła Wąska i Kuby Wolnego, którzy zanotowali kolejno 116 i 118 metrów. Awansu nie wywalczył też Dawid Kubacki, który po słabym 111-metrowym skoku zajmował 48. miejsce. Naszą jedyną nadzieją był Kamil Stoch, który w pięknym stylu wywalczył siódmą lokatę. Z odległością 133.5 metra przy niewielkim wietrze w plecy nasz mistrz z Zębu tracił do podium sześć punktów. 

 

Na półmetku zmagań liderem był Timi Zajc, który poleciał na odległość 139 metrów, pokazując, że dobrze czuje się na skoczni Gross-Titlis-Schanze. Na drugie miejsce, po lądowaniu na 137. metrze, plasował się Karl Geiger. Na trzecią pozycję wskoczył Killian Peier, który zanotował odległość o pół metra krótszą od Słoweńca. Niewiele do reprezentanta gospodarzy tracił czwarty Ryoyu Kobayashi (137.5 m).  

 

W finałowej części rywalizacji wysoko poprzeczkę ustawił Ryoyu, który po pięknym locie zanotował na odległość 140.5 metra. Ostatecznie Japończyka pobił jedynie Karl Geiger, który co prawda wylądował pół metra bliżej, ale wygrał notą o 0.8 punktu. Na trzecie miejsce spadł Timi Zajc (137 m), a tuż za nim znalazł się Killian Peier (135.5 m). Dobrze poradził sobie też nasz jedyny reprezentant. Po skoku na identyczną jak pierwsza odległość Kamil Stoch zakończył konkurs na szóstej pozycji.  

 

Wyniki:

1. Karl Geiger  287.4

2. Ryoyu Kobayashi  286.6

3. Timi Zajc  282.6

4. Killian Peier  277.0

5. Jan Hoerl  270.8

6. Kamil Stoch  270.2

7. Halvor Egner Granerud  267.9

8. Anze Lanisek  265.9

...

35. Andrzej Stękała  108.0

44. Jakub Wolny  99.3

45. Paweł Wąsek  99.0

48. Dawid Kubacki  91.0

Kinga Marchela

Studentka dziennikarstwa trenująca jeździectwo od przeszło 10 lat. Poza śledzeniem losów jeźdźców piszę o skokach narciarskich, Formule 1, triathlonie, łyżwiarstwie figurowym i curlingu.