Biathlon - Puchar IBU: Rosja dwukrotnie najlepsza w Obertilliach

• Dodał: Piotr Ziąbka
  • Data publikacji: 19.12.2021, 14:25

W ramach niedzielnych biegów biathlonowych w austrackim Obertilliach odbyły się dwa wyścigi sztafetowe. Pierwsza była rywalizacja mieszana na dystansie 4x6km, z kolei później odbyła się sztafeta kobiet i mężczyzn biegnących na zmianę. W obu konkurencjach najlepsi okazywali się Rosjanie.

Ekipa z Rosji od samego początku radziła sobie dobrze. Anastazja Szewzenko, która rozpoczynała bieg strzelała bezbłędnie i cały czas biegła z przodu. Nieco straty do czołówki nabrała druga z kobiet w tej drużynie - Anastazja Gorejewa, która trzykrotnie musiała dobierać w pozycji leżącej. Panowie, na swoich zmianach objęli prowadzenie, którego nie oddali już do końca biegu. Nikita Porszniew spudłował raz, ale biegł bardzo dobrze, a jego kolego - Maksim Cwietkow dobierał dwa razy, ale na metę wbiegł niespełna minutę przed drugą Norwegią. Podium uzupełniła ekipa z Włoch, w któej sporą staratę na strzelnicy poniósł na ostatniej zmianie Dominik Windisch. Polacy wystartowali w składzie: Kinga Zbylut, Joanna Jakieła, Tomasz Jakieła i Andrzej Nędza-Kubiniec i zajęli 16. miejsce na 26 zgłoszonych drużyn.

Wyniki sztafety mieszanej IBU Cup w Obertilliach:

1. Rosja 1:05:58,5

2. Norwegia +54,8

3. Włochy +1:26,5

...

16. Polska +5:03,1

W sztafecie łączonej, w której startują po dwie osoby z każdego kraju i biegną w konfiguracji kobieta-mężczyzna-kobieta-mężczycna, również zwyciężyła drużyna z Rosji. Początkowo na prowadzeniu była Norwegia. Karoline Offigstad Knotten jako pierwsza oddała zmianę, a zaraz za nią wbiegła Elisabeth Hoegberg ze Szwecji. Reprezentująca Rosję Jewgienija Burtasowa miałą problemy na strzelnicy i traciła niespełna 20 sekund do liderek. Świetnie w drużynie Rosji sprawował się jednak Anton Babikow, który już swoim pierwszym wbiegnięciem na trasę dogonił wszystkich i finiszował razem z Justusem Strelowem z Niemiec. Druga zmiana Burtasowej była zdecydowanie lepsza od pierwszej i Sborna była już na prowadzeniu, a z liderką biegła tylko Szwedka - Elisabeth Hoegberg. Babikow nie miał problemów z utrzymaniem prowadzenia i na metę wbiegł 25 sekund przed Viktorem Brandtem ze Szwecji. Jako trzeci finiszował Patrick Braunhofer z Włoch. Polaków reprezentowali Natalia Tomaszewska oraz Wojciech Janik, który ukończyli bieg na 14. miejscu spośród 22 startujących drużyn.