Biegi narciarskie - Alpen Cup: austriacka lekcja, Polacy daleko od czołówki
Loru Creative

• Dodał: Inga Świetlicka
  • Data publikacji: 20.12.2021, 10:45

Dziewięcioro Polaków wystąpiło w dobrze obsadzonych zawodach rangi Pucharu Kontynentalnego w St. Ulrich. Biało-Czerwoni nie zachwycili, ale zarówno w zmaganiach juniorskich, jak i seniorskich, kilkukrotnie plasowali się na miejscach w „30”-stce.

Po weekendzie w szwajcarskim Goms kolejna edycja zawodów Pucharu Kontynentalnego Alpen Cup odbyła się w St. Ulrich. Zawodnicy rywalizowali w biegach indywidualnych stylem klasycznym (sobota) oraz biegach masowych łyżwą (niedziela). Zmagania w ten weekend były silniej obsadzone niż poprzednio – zarówno w gronie juniorów, jak i seniorów, na starcie pojawili się biegacze z czołówki.

W biegach juniorek oglądaliśmy dwie polskie zawodniczki. Kolejny raz z dobrej strony pokazała się Daria Szkurat. 17-letnia Polka dwukrotnie zajmowała miejsca w „30”-stce: w biegu stylem klasycznym na dystansie 5 km była 28., a w rywalizacji na 10 km łyżwą ze startu wspólnego finiszowała na 18. pozycji. W drugim z biegów nasza juniorka uzyskała FIS punkty poniżej 100, co jest wartościowym rezultatem. Słabiej wypadła druga z Biało-Czerwonych – Weronika Jarecka – którą sklasyfikowano odpowiednio na 54. i 48. miejscu. Rywalizację w tej kategorii wiekowej zdominowały medalistki mistrzostw świata juniorek z ostatnich lat. Dwa zwycięstwa padły łupem Niemki Helen Hoffman, tuż za nią dwukrotnie plasowała się Szwajcarka Siri Wigger.

Słabe występy mają za sobą polscy juniorzy, którzy dla rywali byli tłem. Żadnemu z czwórki biegaczy – Łukasz Gazurek, Robert Bugara, Bartosz Cielniak i Piotr Jarecki – ani razu nie udało się uplasować w trzydziestce. Najlepszy rezultat w gronie Biało-Czerwonych zanotował Bugara (34. miejsce w biegu klasykiem na 10 km), z kolei w czwartej dziesiątce w rywalizacji na 15 km łyżwą uplasowali się Łukasz Gazurek i Piotr Jarecki (lokaty 36-37.). Dwa triumfy w St. Ulrich odniósł Włoch Elia Barp.

W gronie seniorek Polskę reprezentowała Magdalena Kobielusz. Nasza zawodniczka zajęła 24. lokatę w biegu na 10 km klasykiem, tracąc do najszybszej na tym dystansie Niemki Katherine Sauerbrey niespełna trzy minuty. Nieco słabiej Kobielusz spisała się w biegu na 10 km łyżwą, w którym była 32. (+1.:50.8 do Sauerbrey).

W wyścigach seniorów wzięli udział podopieczni Lukasa Bauera – Matuesz Haratyk i Michał Skowron. W nieźle obsadzonym biegu klasykiem na 15 km triumfował Jewgienij Biełow przed Dario Cologną. Polacy zajęli odległe lokaty – Haratyk był 40. (+3:43.9)., a Skowron 51. (+4:25.8). Lepiej Biało-Czerwoni wypadli w rywalizacji ze startu wspólnego łyżwą, ale i obsada tego biegu była słabsza. Zwyciężył Szwajcar Cyril Faehndrich przed Francuzem Tomem Mancinim. Haratyk finiszował na 30. pozycji (+47.9), a pięć lokat niżej sklasyfikowano Michała Skowrona (+1:13.4).