NBA: kapitalny powrót DeRozana zapewnia zwycięstwo Bulls nad Lakers

• Data publikacji: 20.12.2021, 11:30

Tylko sześć z dziewięciu zaplanowanych spotkań zostało rozegranych w nocy z niedzieli na poniedziałek na parkietach NBA. Z powodu protokołów przełożone zostały spotkania 76ers z Pelicans, Hawks z Cavaliers, a także Nets z Nuggets. Z meczów, które się odbyły, najciekawiej było w Chicago, gdzie dzięki fantastycznej grze DeMara DeRozana Bulls pokonali Lakers 115:110.

W ostatnim czasie liga zmaga się z coraz większym problemem dotyczącym COVID-a. Każdego dnia coraz większa liczba zawodników trafiała na listę graczy objętych protokołami, przez co coraz częściej zamiast spotkań na najwyższym poziomie, otrzymujemy starcia na poziomie G-League. Tak było chociażby w meczu pomiędzy Orlando Magic Brooklyn Nets, kiedy obie ekipy miały łącznie do dyspozycji ledwie 17 koszykarzy, z czego kilku zostało podpisanych ledwie kilkanaście godzin wcześniej. Dlatego też liga zdecydowała się przekładać spotkania, a możliwe, że w najbliższym czasie czekać nas będzie przerwa od najlepszej koszykarskiej ligi świata.

Chicago Bulls - Los Angeles Lakers

Na razie rozgrywki są kontynuowane, a mecze takie jak w United Center sprawiają, że na chwilę potrafimy zapomnieć o otaczających problemach. Podopieczni trenera Billy'ego Donovana przegrali dwa spotkania z rzędu, a ich starcia przeciwko Pistons oraz Raptors zostały przełożone. Na mecz przeciwko Los Angeles Lakers gospodarzom udało się jednak spełnić wymagania dotyczące minimalnej liczby aktywnych zawodników, a najważniejszym graczem powracającym do gry był DeMar DeRozan, który opuścił poprzednie dwa tygodnie.

Początek spotkania był dość wyrównany, choć nieznacznie lepiej radzili sobie gospodarze. Dobre wejście w mecz zaliczył Lonzo Ball (19pkt/4zb/4as), który w pierwszej odsłonie uzbierał 9 oczek oraz rozdał 3 asysty, a Bulls prowadzili w pewnym momencie nawet dziesięcioma punktami. Odpowiedź Jeziorowców przyszła jednak bardzo szybko - przyjezdni przeprowadzili serial punktowy 12:2 i wyrównali stan gry na 30:30. W całej drugiej kwarcie Lakers rzucali na 65% z gry, kiedy ich rywale trafiali ledwie 37% swoich prób. Mimo tego to Byki schodziły na przerwę w lepszych nastrojach, ponieważ popełniały mniej strat oraz częściej stawały na linii rzutów wolnych.

W trzeciej kwarcie zgromadzeni na hali kibice byli świadkami pojedynku strzeleckiego LeBrona Jamesa (31pkt/14zb/6as/2blk) z byłym zawodnikiem gości, Alexem Caruso (17pkt/9zb). Na 12 punktów gwiazdy Lakers rozgrywający gospodarzy odpowiedział 11 oczkami, a różnica pomiędzy zespołami przed rozpoczęciem ostatniej odsłony wynosiła ledwie jeden punkt. Czwarta kwarta została natomiast całkowicie zdominowana przez jednego zawodnika - DeMara DeRozana (38pkt/4zb/6as). Zawodnik Bulls wziął piłkę we własne ręce i w decydującej odsłonie oddał aż 11 z 22 rzutów swojego zespołu. Trafił aż siedem z nich, w tym ten najważniejszy, zapewniający jednopunktowe prowadzenie na 50 sekund przed końcem meczu. W kolejnych sekundach ręka DeRozana nie zadrżała również na linii rzutów osobistych i dzięki jego 19 punktom w ostatniej kwarcie Chicago Bulls mogli cieszyć się z wygranej 115:110.

"To wielki zaszczyt, gdy zespół ufa Ci w takich chwilach. To zastrzyk niesamowitej adrenaliny, której nie da się w żaden sposób powielić, dlatego trzeba ją jak najlepiej wykorzystać. Żadne uczucie nie jest temu równe". - mówił po spotkaniu bohater gospodarzy, DeMar DeRozan.