Serie A: pewny triumf Milanu, sensacyjna porażka Napoli, niezłe mecze Polaków!

• Dodał: Kamil Czuj
  • Data publikacji: 22.12.2021, 22:44

W wieczornych meczach 19. kolejki włoskiej Serie A, AC Milan pewnie pokonał Empoli 4:2, zaś Napoli sensacyjnie uległo Spezii 1:0. W pełnym wymiarze czasu zagrali Jakub Kiwior oraz Arkadiusz Reca. Piotr Zieliński spędził na placu gry 70 minut, zaś Szymon Żurkowski 68.

W obu meczach mieliśmy zdecydowanych faworytów. Zarówno Napoli, jak i Milan prezentują się w tym sezonie zdecydowanie lepiej od swoich przeciwników, piastując kolejko drugą i trzecią lokatę w tabeli. Empoli z kolei jest dziewiąte, zaś Spezia dopiero siedemnasta.

Co ciekawe w tych dwóch rywalizacjach mogliśmy oglądać aż czterech Polaków. Szymona Żurowskiego w barwach „Azzurich”, Piotra Zielińskiego w ekipie spod Wezuwiusza, a także Jakuba Kiwiora i Arkadiusza Recę w Spezii.

Empoli FC – AC Milan

Mecz rozpoczął się świetnie dla „Rossonerich”, którzy to już w 12. minucie wyszli na prowadzenie. Do piłki w polu karnym dopadł Franck Kessie i pokonał Guglielmo Vicario. Radość mediolańczyków nie potrwała jednak zbyt długo bowiem już sześć minut później Nedim Bajrami mocnym uderzeniem z narożnika pola karnego doprowadził do wyrównania. W 42. minucie Kessie zdobył drugie trafienie po tym jak wielki błąd popełnił golkiper „Azzurich” i przepuścił futbolówkę między nogami.

Od początku drugich 45 minut goście dalej przeważali i w 63. minucie zdobyli trzecią bramkę. Piękne trafienie z rzutu wolnego zaliczył Alessandro Florenzi. Sześć minut później gospodarze byli już zupełnie na kolanach, a czwartą bramkę dla Milanu zaliczył Theo Hernandez. Empoli jednak nie złożyło jeszcze broni i w 85. minucie Andrea Pinamonti po rzucie karnym zdobył kontaktowego gola. Finalnie Milan zwyciężył 4:2.

Empoli FC – AC Milan 2:4 (1:2)

Bramki: 18’ Bajrami, 85’Pinamonti(k.) – 12’ Kessie, 42’ Kessie, 63’ Florenzi, 69’ Hernandez

Empoli: Vicario – Parisi, Luperto, S. Romagnoli, Stojanović (46’ Marchizza) – Henderson (86’ Asllani), Ricci (85’ Stulac), Żurkowski (68’ Bandinelli) – Bajrami – Cutrone (68’ La Mantia), Pinamonti

Milan: Maignan – Hernandez, A. Romagnoli, Tomori, Florenzi (65’ Kalulu) – Bennacer (81’ Krunić), Tonali (65’ Bakayoko) – Saelemaekers, Kessie, Messias (81’ Diaz) – Giroud

Żółte kartki: 62’ S. Romagnoli - 39’ Tonali, 80’ Bennacer

Sędzia: Marci Di Bello

SSC Napoli – Spezia Calcio

W pierwszej części gry to Napoli było stroną dominującą, ale jedyna bramka została zaliczona na konto „Orzełków”. Po wrzutce z rzutu wolnego niefortunnie interweniował Juan Jesus i pokonał swojego bramkarza.

W drugiej połowie obraz gry nie uległ zmianie i przez praktycznie cały czas to podopieczni Luciano Spallettiego kontrolowali rywalizację. Szczególnie aktywny w szeregach gospodarzy był Hirving Lozano, ale zarówno Meksykani, jak i pozostali jego koledzy mieli spore problemy by znaleźć skuteczny sposób na pokonanie Ivana Provedela. Ostatecznie wynik nie uległ już zmianie i to Spezia sensacyjnie zwyciężyła 1:0.

SSC Napoli – Spezia Calcio 0:1 (0:1)

Bramki: 38’ Jesus(sam.)

Napoli: Ospina – Rui (86’ Ghoulam), Jesus, Rrahmani, Di Lorenzo – Anguissa, Lobotka (78’ Elmas) – Lozano, Zieliński (70’ Ounas), Politano (86’ Demme) – Mertens (46’ Petagna)

Spezia: Provedel – Nikolaou, Erlić, Amian – Reca, Bastoni, Kiwior, Maggiore, Gyasi – Agudelo (90+4’ Colley), Manaj

Żółte kartki: 45+1’ Rui, 75’ Petagna - 19’ Maggiore, 48’ Kiwior, 51’ Manaj

Sędzia: Luca Massimi

Dzięki temu zwycięstwu AC Milan wyprzedził w tabeli Napoli i teraz na czele Serie A znajdują się dwie ekipy z Mediolanu. Z kolei Spezia dzięki tym jakże ważnym trzem punktom oddaliła się od strefy spadkowej już na pięć punktów.