EBL: Anwil lepszy od Startu w świątecznym meczu
Piotr Janczarczyk

• Data publikacji: 26.12.2021, 19:22

Pierwszy świąteczny mecz Energi Basket Ligi rozegrano we Włocławku. Anwil dzięki świetnej końcówce wygrał 90:81 ze Startem Lublin i jako pierwszy zespół w całej lidze sięgnął po 12. zwycięstwo w sezonie.

Anwil i Start zakończyły pierwszą połowę sezonu zasadniczego w zupełnie odmiennych nastrojach. Włocławianie z liczbą 11 zwycięstw walczą o czołowe miejsce w tabeli, a lublinianie plasują się na jej samym dole, gdyż triumfowali do tej pory tylko trzykrotnie. Tym samym faworytem świątecznego meczu w Hali Mistrzów byli gospodarze, do którego składu wrócił Kyndall Dykes, który wyleczył kontuzję. W barwach Startu zadebiutował Mike Scott.

Spotkanie rozpoczęło się od sześciu punktów zdobytych przez Anwil. Do końca pierwszej kwarty podopieczni Przemysława Frasunkiewicza powiększyli przewagę do dziewięciu punktów - 23:14. W drugiej części gry koszykarze Startu grali znacznie lepiej niż w pierwszej, zdobywając dwa razy więcej oczek. Spadła za to skuteczność dwukrotnych mistrzów Polski. Po serii 9:1 lublinianie mieli zaledwie jedno oczko straty. Anwil odpowiedział zdobyczą siedmiu kolejnych punktów, ale kolejna seria - 9:0 należała do Polskiego Cukru. W jego szeregach zaczął trafiać Elijah Wilson. Zespół z Lublina wyszedł na prowadzenie i zakończył pierwszą połowę z wynikiem 42:40.

W trzeciej kwarcie nieznacznie lepszy był Anwil, który nawet prowadził 60:55. Ta odsłona gry zakończyła się jednak remisem 62:62 po trójce Tweety'ego Cartera na koniec kwarty. Na niecałe pięć minut przed końcem było 72:72, a decydujące okazały się ostatnie fragmenty spotkania, które na swoją korzyść rozstrzygnęli gospodarze. Najpierw zespół z Włocławka zdobył sześć punktów z rzędu, a potem jeszcze powiększył zapas. Ważne okazały się trójki Jamesa Bella i Jonaha Mathewsa. Po drugiej z nich na 70 sekund przed końcem było 85:76. Koszykarze Anwilu triumfowali 90:81 i jako pierwsza drużyna w lidze mają na swoim koncie 12 zwycięstw. Dla gości 21 punktów zdobył Mateusz Kostrzewski, a dla gospodarzy po 17 oczek zanotowali Mathews i Bell.

Anwil Włocławek - Polski Cukier Pszczółka Start Lublin 90:81 (23:14, 17:28, 22:20, 28:19)

Anwil:
Bell 17, Mathews 17, Bojanowski 16, Łączyński 15, Petrasek 10, Dimec 8, Dykes 5, Woroniecki 2, Olesiński 0, Szewczyk 0, Frąckiewicz, Kowalczyk

Start: Kostrzewski 21, Melvin 15, Dziemba 15 (11 zb.), Taylor 10, Wilson 9, Carter 5, Scott 4, Szymański 2, Jeszke 0, Stopierzyński 0, Pelczar 0, Ciechociński